Pontus Group lanserar ny restaurang

Expansiva Arlandastad
Pontus Group fortsätter att utveckla innovativa matupplevelser och etablerar en ny verksamhet i hjärtat av Arlandastad. Det kommer att ligga i direkt anslutning till en av Sveriges största laddplatser för elbilar med ca 100 laddstationer. 

 

Den nya satsningen blir en modern mötesplats för resenärer, pendlare och närboende. En plats där man kan ta en paus, njuta av god mat, arbeta en stund eller bara koppla av i en inbjudande miljö över en kaffe.
– Vi vill skapa en attraktiv plats där det är enkelt att stanna till för något gott och fräscht att äta, ta en paus och ladda både bilen och sig själv. Placeringen intill en av Sveriges största laddplatser gör detta till en naturlig knutpunkt för människor i rörelse, säger Pontus Frithiof, grundare Pontus Group. 
Konceptet kombinerar Pontus Groups välkända gastronomi med både kvalitet och flexibilitet för att möta gästernas behov. Här serveras enkla måltider, fika och take away med generösa öppettider och god tillgänglighet, både för den som vill slå sig ner och för den som är i farten.
– Vi har alltid gillat Pontus fantastiska mat och hans entreprenörskap. Det ska bli väldigt roligt att få att arbeta tillsammans i Arlandastad. Pontus nya restaurang- och cafékoncept kommer att fylla en stor lucka, det finns idag ingenstans att äta riktigt bra mat i området. Nu när vi dessutom bygger en av Sveriges största laddplatser för elbilar ökar behovet av bra mat och dryck ytterligare, säger Dieter Sand, CEO Arlandastad Group. 

 

Lokalerna utvecklas i nära samarbete med inredningsarkitekt Linn Gannås på Gaia Studio, som skapar en modern och trivsam miljö där design och funktionalitet möter den moderna konsumentens behov av flexibilitet och komfort.
Den nya etableringen planeras att öppna under första kvartalet 2026.

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.