Ett glas vitt – Esterhazy gruner velt

Fruktigt & Friskt

I regionen Burgenland vid Neusiedlersjön råder ett speciellt klimat: milt och soligt, men mestadels lite blåsigt. Perfekt för att odla vin! Växelspelet mellan värme och svalka gynnar druvornas utveckling och resulterar i viner med finess och ett särpräglat uttryck.

Såhär tycker Xperhotelsandtables testgrupp om Esterhàzy Grüner Veltliner

Vinet kommer vara en perfekt dryck att avnjutas under nyårssupén. Dess fruktiga ton och smaken som för tankarna till citrus gör att vinet lämpar sig ypperligt till skaldjur och ljustbröd i kombination. Det ligger en något pepprig ton i vinet eftersmak vilket leder till att vinet kommer även fungera fint tillsammans med lagrade ostar till dessertbordet. Vi tycker även att du bör testa vinet i kombination med kycklingrätter där kycklingen är framträdande i rätten. Både vin och kycklingrätten kommer i kombination lyftas

Av 10x tilldelas vinet av Xperhotelsandtables testgrupp 9X

Om The Wine Company

Vi levererar exklusiva viner från alla världens ledande vinområden – helt legalt – från Hamburg direkt hem till dig. The Wine Company ger dig möjlighet att enkelt och bekvämt köpa utsökta viner och vi tar hand om betalning av alkoholskatten för din räkning. Njut av ädla viner ur vårt sortiment och dra fördel av den erfarenhet och kunskap vi har.

The Wine Company tillhör The Hawesko Group, den största och mest ansedda vinhandelsgruppen i Europa.

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.