Sheraton Stockholm Hotel 

Den 21 maj firades att Sheraton Stockholm Hotel äntligen har öppnat igen efter en omfattande renovering som pågått under en längre period och som har förvandlat hotellet till en av Stockholms mest moderna och exklusiva mötesplatser. Denna efterlängtade återöppning firades med en storslagen kväll fylld av livemusik, förtjusande matupplevelser och livliga festligheter som pågick långt in på natten.

Redan under eftermiddagen, klockan 17.00, tog den populära eventkollektivet Trädgården över hotellets lokaler och skapade en magisk atmosfär där gästerna kunde mingla, upptäcka de nyrenoverade rummen och njuta av sommarkänslan som spred sig genom hela byggnaden. När solen började gå ner höjdes temperaturen ytterligare när den internationellt erkända DJ:n Adrian Lux tillsammans med DJ Carli intog scenen och bjöd på ett pulserande set som fick dansgolvet att svämma över av entusiastiska dansare. Ljudet vibrerade genom väggarna när kvällen övergick i natt, och som en härlig avslutning på denna minnesvärda tillställning bjöd den folkkära duon Rebecca & Fiona på en energifylld spelning som fick publiken att jubla och sjunga med i varenda refräng.

 

Kvällens kulinariska upplevelser stod den uppskattade restaurangen Mr. Bronck för, och gästerna bjöds på ett generöst urval av delikatesser som verkligen imponerade. Bland de serverade rätterna fanns en välsorterad charktallrik med noggrant utvalda skinkor och charkuterier från lokala producenter, en elegant ostbricka med både svenska och internationella favoriter, fräscha tonfisktartarer garnerade med fina örter, skaldjur i mängder inklusive nyöppnade ostron som sköljdes ner med bubblor, och smakfulla skaldjursmackor som snabbt blev kvällens snackis. För att komplettera måltiden stod Sally’s, med sin känsla för innovativ mixologi och gedigna vinkunskap, för dryckesutbudet som innehöll allt från signaturcocktails och noggrant utvalda viner till kall öl och alkoholfria alternativ.

Sammanlagt samlades hundratals gäster från Stockholms nöjes- och affärsliv för att fira återfödelsen av detta ikoniska hotell, och många lovade att snart återvända för att uppleva mer av vad det nya Sheraton Stockholm Hotel har att erbjuda.

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.