Göteborgs nya hotellsatsning blir en del av Nordeuropas högsta byggnad. Clarion Hotel Karlatornet ska utgöra en sprudlande mötesplats för konferens- och privatgäster, där de lyxigaste sviterna bjuder på en oslagbar vy. Hotellet öppnar 1 september.
Hotellet kommer att erbjuda 300 hotellrum, varav de lyxigaste finns uppe i självaste Karlatornet på våning 58, vilket gör dem till de högst belägna hotellrummen i Sverige. Tanken är att Clarion Hotel Karlatornet ska bli ett hotell med internationell karaktär som lockar gäster från hela världen. För konferenser och banketter blir det en unik destination där det bland annat erbjuds 15 flexibla mötesrum i kreativa miljöer.
– Förutom att erbjuda service till våra hotellgäster i våra 300 hotellrum, ser jag fram emot att ha alla 611 lägenheter och företag runt omkring som våra gäster. Vi vill skapa en pulserande mötesplats där alla möts för en after work, konferens eller romantisk middag, säger Magnus Östlund, VD på Clarion Hotel Karlatornet.
På entréplan ligger restaurangkonceptet NÒR, som är ett brasserie med ambitionen att bli kvarterets häng. NÒR hyllar nordisk kokkonst och finns på flera Clarion-hotell runt om i Sverige, men detta blir det första i Göteborg. Restaurangen vill bjuda på höga smaker och en levande, stimmig atmosfär där hotellgäster möter lokalbor.
Dessutom erbjuds gästerna ett besök på Elements Spa, ett av Clarion Hotel exklusiva spa-och relax-anläggningar. Konceptet erbjuder ett brett utbud av behandlingar, loungepool, infraröd- och torrbastu, högkvalitativa skönhetsprodukter, trivsamma lokaler med möjligheter för yoga och event samt härliga mat och dryckesalternativ.
– Omtyckta Elements Spa är ett starkt koncept som vi är oerhört glada att nu ta vidare till fler destinationer. Ett besök på Elements Spa ska ge ökad livskvalitet genom fokus på gästens eget välbefinnande och framför allt stärkta relationer, fortsätter Magnus Östlund
Clarion Hotel Karlatornet på Lindholmen i Göteborg slår upp dörrarna den 1 september 2024.
Clarion Hotel Karlatornet
Antal våningar: 15 (+ sviter på våning 58 i Karlatornet)
Antal hotellrum: 300
Antal konferensrum: 15
Restaurang, bankettrum, spa och gym.







