PONTUS FRITHIOFS – AKTUELL MED SUCCÉKONCEPT – THE DINNER CLUB

Nu rullar den tredje upplagan av The Dinner Club igång.  Ett initiativ för att lyfta morgondagens kockar av Pontus Frithiofs. Under fem dagar intar fem lovande stjärnor scenen på The Kitchen på Atelier 23, i DN-skrapan

Efter förra årets succé med The Dinner Club bjuder återigen krögaren och entreprenören Pontus Frithiof och köksmästare Andreas Edlund in en handfull oetablerade talanger, som får ta över köket och gästspela under nästa vecka med start på måndagen den 31 oktober. Gästerna kommer bjudas på intima, trevliga kvällar där kockarna sätter sin prägel på menyn och antalet rätter samt berättar om sina bakgrunder.

Det är med stor glädje vi arrangerar The Dinner Club igen! Vi har fått otroligt fin och positiv feedback från gäster, unga kockar och branschen för konceptet, som ger nya kocktalanger en egen scen för en kväll där de får glänsa, visa upp sina färdigheter och innovativa smakkombinationer. Det är ett riktigt roligt och intressant gäng unga briljanta kockar som under nästa vecka skapar magi i köket, och gästerna får trevliga och minnesvärda upplevelser, säger Pontus Frithiof, grundare och ägare.

The Dinner Club måndagen den 30 oktober till fredagen den 3 november klockan 18.00.

30 oktober, Elias Agerhem, Pubologi

31 oktober, Max Thörnvall, Nombre Bar

1 november, Anton Peterson, Pontus Group

2 november, Fredrik Kristensen, Jonas Lagerström Gastronomi

3 november, Sebastian Lönnberg, NOOK.

 

Ovan text är ett pressmeddelande från Pontus Frithiofs restauranger

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.