Göteborgs ikoniska Posthus firar 100 år med en omfattande renovering

Arkitekturen är vår röda tråd i restaureringen
Arkitekturen är vår röda tråd i restaureringen
Arkitekturen är vår röda tråd i restaureringen
Det anrika Posthuset vid Drottningtorget i Göteborg fyller 100 år den 8 maj och det firas med en omfattande renovering av den populära Postbaren, lobby, reception, korridorer samt konferensavdelning. Renoveringen, till en kostnad av 30 miljoner kronor, ska återspegla byggnadens ursprungliga arkitektur och göra Clarion Hotel Post ljusare, modernare och mer tillgängligt för göteborgarna.
 
Den 8 maj 1925 stod Posthuset färdigt, ritat i nordisk nyklassicistisk stil av Göteborgsarkitekten Ernst Torulf. Byggnaden, som uppfördes med samma ambitioner som Konserthuset i Stockholm, blev snabbt en central knutpunkt för post- och telegrafverksamheten i Göteborg..
 
Sedan 2012, då Posthuset byggdes om till Clarion Hotel Post, har det fortsatt att fungera som en central samlingsplats för såväl göteborgare som inresta. Hotellet har framgångsrikt kombinerat byggnadens historiska charm med modern hotellstandard och har kontinuerligt utvecklats. Inför 100-årsjubileet investerar Strawberry 30 miljoner kronor på att ytterligare modernisera hotellet, samtidigt som man bevarar dess arv och hyllar Ernst Torulfs arkitektoniska vision.
 
– Posthuset är ikoniskt och jag är så otroligt stolt över att Strawberry får förvalta och utveckla byggnaden vidare. Det här är Göteborgarnas hus och därför känns det väldigt bra att inför jubileet i maj få ge byggnaden ett rejält lyft. Ledorden är elegans, tradition och modernitet, och jag lägger till ett fjärde: fest! Posthuset har alltid varit en plats för människor att mötas och skapa minnen så med stor respekt för byggnaden och historien så börjar vi nu skriva ytterligare ett kapitel i storyn om Posthuset, säger Petter Stordalen
 
Renoveringen pågår under våren och fokuserar på att skapa en ljusare, modernare och mer tillgänglig miljö. Lobbyn, receptionen och den populära Postbaren får en uppdaterad och exklusiv atmosfär, medan samtliga korridorer och konferensavdelningen renoveras med påkostade materialval.
 
– Arkitekturen är vår röda tråd i restaureringen. Vi vill hylla Ernst Torulfs bidrag till ”Swedish grace” och lyfta fram interiörens detaljer med noga utvalda material. Vårt mål är att skapa en smakfull mix av elegans, tradition och modernitet, säger Anders Sköld, Hotelldirektör på Clarion Hotel Post.
Renoveringen beräknas vara färdigställd i tid till 100-årsjubileet den 8 maj.

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.