En liten bit av Italien att avnjuta hemma!

Nu är den här – en liten bit av Italien att avnjuta hemma! Gooh introducerar sin nya färdigrätt, Lasagnette Bolognese – en mini-lasagne som smakar likt en klassisk italiensk lasagne men med fyllig krämighet rakt igenom hela rätten. Nyheten finns från och med vecka 36 i dagligvaruhandeln.

 Pastarätter har länge varit en favorit i de svenska hushållen och har konsekvent toppat listorna över de mest älskade maträtterna i landet. Oavsett om det är en krämig carbonara, en smakrik bolognese eller en fräsch pasta pesto, finns det något med den mångsidiga pastan som tilltalar oss. Svenskarna har under årens lopp omfamnat den italienska kulinariska paradrätten och gjort den till en självklar del av vår matkultur. Därför tar Goohs kockar i Järna, nu saken i egna händer, och lanserar en helt ny färdigrätt skräddarsydd efter svenskarnas önskemål: Lasagnette Bolognese.

– Vi är stolta över att introducera vår nya Lasagnette Bolognese, som är en smakrik tolkning av den klassiska italienska rätten, gjord på svenska råvaror. Lasagnetten är skapad med de finaste ingredienserna och vi tror att den kommer bli en favorit hos både nya och befintliga kunder, säger Louise Helén, Marknadschef på Gooh.

Lasagnen, denna lager-på-lager maträtt, går tillbaka till antika Grekland, men det var italienarna som verkligen tog den till nästa nivå. Från de första lasagneplattorna gjorda av råg eller korn till den moderna durumvete-versionen, har lasagnen varit en favorit hos matälskare över hela Italien i århundraden. Nyheten Lasagnette Bolognese tar avstamp i denna italienska klassiker, där Gooh har gjort en modern twist på den traditionella favoriträtten. Goohs Lasagnette är fylld med svensk nötfärs, smakrik parmesan och rikligt med mozzarella på toppen, som tar dig på en kulinarisk resa till det vackra medelhavslandet, Italien.

– Gooh har alltid strävat efter att erbjuda svenska matälskare smakfulla och bekväma maträtter tillagade på de allra finaste råvarorna. Efter noggrann analys av matmarknadens trender, insåg vi att det fanns ett tydligt behov av en god och vällagad lasagnette som smakar hemlagat, färdig att ätas på bara några minuter, säger Louise Helén.

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.