Dryckesklassikern Trocadero kom till världen redan 1953, och blev snabbt ett populärt inslag hos svenska folket. Samma år föddes även konfektyrfavoriten Ahlgrens bilar när fabriken i Gävle började tillverka marshmallows, som fick karakteristisk form. Nu möts de båda produkterna i ett samarbete, och lanserar Trocadero Zero med smak av Ahlgrens bilar och en limiterad upplaga av Ahlgrens bilar Sodakombi x Trocadero.
Trocadero och Ahlgrens bilar såg båda dagens ljus samma år, men det finns även andra saker som de båda svenska klassikerna har gemensamt. Båda produkternas karakteristiska smakbild fortsätter att engagera konsumenter år efter år och de sätter välsmakande guldkant på njutningsfulla stunder. Det är två älskade och etablerade varumärken som nu presenterar ett lekfullt och smakrikt samarbete.
Under första halvåret av 2026 skrivs nämligen ett nytt gemensamt kapitel i samband med lanseringen av Trocadero Zero med smak av Ahlgrens bilar och en limiterad upplaga av Ahlgrens bilar Sodakombi x Trocadero.
— Vi är väldigt glada för möjligheten att låna Ahlgrens bilars omtalade och populära smakbild för Trocadero och har skapat en spännande dryck som vi hoppas ska falla konsumenterna i smaken, säger Åsa Store, produktchef på Spendrups som tillverkar Trocadero.
— Vår nya mixpåse presenteras först senare i vår, i en limiterad upplaga. Vi vet att Ahlgrens bilar är ett uppskattat inslag under speciellt roadtrips, och med nyheten reser vi på besök i Trocaderos värld. Det är en välbevarad affärshemlighet om originalbilarna har samma smak, men med denna limiterade mixpåse delar vi med glädje att smakerna som inkluderas är Trocadero, jordgubb och cola, säger Carl Abrahamsson, Brand Manager för Ahlgrens bilar på Cloetta Scandinavia.
Xperhotelsandtable.se rekommenderar drycken med följande ord:
En dryck som verkligen överträffade alla våra förväntningar på Xperhotelsandtable.se. Vid den första anblicken, baserat på dess utseende och förväntade ingredienser, var vår omedelbara tanke att detta oundvikligen skulle bli en otroligt söt dryck – möjligen till och med en som tangerade gränsen till det överväldigande. Men döm om vår förvåning, och vilken angenäm överraskning det visade sig vara!
Det som omedelbart slog oss var den enastående skicklighet med vilken man har lyckats balansera smakprofilen. Här finns ingen överdriven sötma som tar överhanden; istället möts man av en raffinerad harmoni där varje komponent får komma till sin rätt. Drycken känns oerhört frisk, nästan sprudlande, och besitter en lekfull ”tutti frutti”-karaktär som genast för tankarna till en korg fylld med mogna och saftiga frukter. Samtidigt, och detta är det geniala med kompositionen, drar smaken subtilt åt päronhållet, vilket tillför en djupare, mer komplex dimension och en behaglig mjukhet som kompletterar friskheten perfekt.
Det är precis så vi skulle vilja beskriva denna dryck – en upplevelse som balanserar det lätta och lekfulla med en elegant och fruktig tyngd. Resultatet är en exceptionellt god dryck som inte bara släcker törsten, utan också bjuder på en smakupplevelse som stannar kvar på tungan. För att verkligen uppleva dess fulla potential och njuta av varje nyanserad ton, rekommenderar vi bestämt att den serveras iskall. Det är då den smakar som allra bäst, då friskheten accentueras och den fruktiga paletten utvecklas till sin fulländning. En absolut fullträff som vi varmt kan rekommendera!







