Kavli ser till att du nu kan njuta av smakrik ost utan att behöva tänka på skidbackar eller hårda ostkanter. Alla våra mjukostar är baserade på fin hårdost som vi gör krämig och mjuk. Bara att blunda och njut.
Vår senaste nyhet Long live the Cheddar är mjukosten för dig som älskar smaken av Cheddar. Vår goda ost innehåller en blandning av smakrik Cheddar och krämig Edamer och har en fetthalt på endast 16%. Den är supergod på alla sorters bröd. Passar även varma mackan, varför inte i pastan eller att toppa burgaren med en klick ost.
–På Kavli har vi lyssnat på önskemål från mjukostälskarna och utvecklat produkter och smaker som efterfrågats länge. När vi frågat konsumenterna om vilka smaker de gillar mest så önskar de mer fyllig smak av ostråvaran och smaker från utvalda ostklassiker. Cheddar är en populär smak hos många och signalerar kvalitet. Long live the Cheddar också i en tub med en design som sticker ut ,och självklart är tuben av återvunnen aluminium säger Annika Skardal, Brand Manager på Kavli.

I samband med lanseringen av denna nyhet har Kavli tagit fram lite inspiration och goda recept både för mackan och enklare tillagning. Se bifogade recept och receptbilder.
Nyheten lanserades vecka 36 i dagligvaruhandeln och det rekommenderade priset är ca 45 kr.
Kavli Cheddar hittas i samma hylla som resterande sortiment Kavli mjukost.
Våra krämiga mjukostar med sin underbart goda ostsmak förhöjer dygnets alla smörgåsar och är perfekt att ha hemma i kylskåpet, många passar också bra i matlagning Vårt breda sortiment av goda varianter i både askar och tuber gör att alla kan hitta sin favorit. Ostarna utvecklas och tillverkas i Älvsjö.
Xperhotelsandtable rekommenderar produkten med följande ord:
Smak: En mycket len smak av cheddar.
Design: Vi fullkomligt älskar designen på tuben. Den är retro och samtidigt trendig och rolig.
Funktion: Osten passar perfekt att njuta på mackan. Den fungerar även att addera på smörgåstårtor och kanapéer som du serverar på din fest.
Kvalité: Vi tycker produkten har en fin och hög kvalitet
Struktur: Mycket len mjukost
Förväntan: Vi hade såklart stora förväntningar på produkten då vi vet att Kvali alltid kommer med bra produkter. Denna är inget undantag.
Mindre bra: Vi ser inget som är mindre bra med produkten. Om vi fick önska, så ser vi inget problem med att smaken av cheddarosten hade framtonats ännu mera i produkten
Upplevelser: Smaskig och krämig
Sammanfattning: En produkt som vi fortsättningsvis kommer införskaffa vid vår helghandling från butiken.
Text/bild: Xperhotelsandtable.se´s testgrupp producerad för Xperhotelsandtable







