Quaffable Wines presenterar en josig ekologisk nyhet i Systembolagets fasta sortiment. Bella de Día Garnacha kommer i 2 liters-pouch med lägre klimatavtryck och ingår i Systembolagets mest hållbara drycker.
Producenten Amprius Lagar grundades med målsättningen att förmedla vinerna och kulturen i regionen Téruel. Firman har sitt säte i Calaceite i subregionen Matarraña i Bajo Aragón.
Någon som haft stor betydelse för regionen är den Aragón- födda filmmakaren Luis Buñuel. Bella de Día är en hyllning till hans film Belle de Jour. Det är också det spanska namnet för blomman som på svenska heter åkervinda. Den slår ut när solen går upp och blommar endast så länge solen är uppe.
Bella de Día görs av ekologisk garnacha från vingårdar 530 meter över havet. Med vinifiering och lagring på ståltank blir resultatet ett josigt och rättframt vin.
Bella de Día Garnacha 2022
I glaset ett fruktigt och rödbärigt vin med smak av skogshallon, jordgubbar och röda vinbär samt ett stråk av färska örter och viol.
Art.nr: 2777
Pris: 199 kr/2 liter
Xperhotelsandtable rekommenderar drycken med följande ord:
Smak: Tydlig smak på höjden av både jordgubbe och hallon. karaktäriseras av dess smak av röda vinbär
Passar till:Ett utmärkt val att servera till fläskfilé. En kombinaiton vi testar och finner passar utmärkt tillsammans. Ett tips är att bereda fläskfilen med lite honung och apelsin som krydda. Otroligt gott tillsammans med vinets smak
Temperatur: Vi väljer att temperera vinet till 17 grader. Ett gradantal som vi anser pasar vinet smakpalett.
Sammanfattning: Gott vin som har en mycket bärig framtoning och som är enkelt att fastna för.







