Proteinrika kvargnyheter från Arla

Nu lanseras två nya kvargprodukter från varumärket Arla Protein.
Nu lanseras två nya kvargprodukter från varumärket Arla Protein.
Nu lanseras två nya kvargprodukter från varumärket Arla Protein.
Förra årets trendigaste livsmedel får två nya familjemedlemmar. De nya kvargprodukterna dyker upp i matbutikernas mejerikylar under nästa vecka. Foto: Arla
Många konsumenter vill hitta enkla och goda sätt att inkludera mer protein i sin vardagskost. Det märks inte minst på det rekordstora suget efter kvarg, både i Sverige och resten av Europa. För att svara upp mot efterfrågan presenterar Arla Protein nu två nya kvargprodukter.
 
– Efter förra årets kvargfeber är vi glada att kunna presentera dessa proteinrika produkter. De fiffiga förpackningarna gör de perfekta att ladda upp med på väg till eller från gymmet. Dessutom är de riktigt goda, båda smakerna är lena och härligt krämiga, säger Caroline Arentoft, ansvarig för Arla Protein i Sverige.
 
Produkterna är laktosfria, utan tillsatt socker och innehåller 20 gram protein per portion. Det är en tjock och len kvarg med en karakteristisk smak av blåbär och jordgubbe utan fruktbitar. Kvargen innehåller inga färgämnen och inga konserveringsmedel. Med en sked i locket är portionsförpackningarna perfekta när du är på språng.
 
En allsidig och varierad kost bidrar med de näringsämnen vi generellt behöver dagligen. Men i en aktiv vardag är Arla Protein ett smidigt och gott sätt att få i sig protein på språng. Arla Protein-sortimentet kan ingå som en naturlig del av en varierad kost och hälsosam livsstil. Sedan tidigare finns milkshakes, mjölkdrycker, puddingar och yoghurt.

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.