Daim-tårtan fyller 25 år

Firar med comeback för Daim Orange och ny design!
Firar med comeback för Daim Orange och ny design!
I 25 år har Daim-tårtan varit en självklar del av fika och firanden världen över. Sedan lanseringen 2001 har den vuxit till att bli världens mest sålda frysta tårta, en modern klassiker som älskas lika mycket i Sverige som på barnkalas i Japan och vid familjesammankomster i Tyskland.
– Att vår Daim-tårta får vara med och fira livets stora och små stunder runt om i världen gör oss väldigt stolta. Det är ett förtroende vi värnar om varje dag, säger Sofie Funevik, Marknadsdirektör på Almondy.

 

Nu firas jubileet med en efterlängtad comeback av Daim Orange Crunchy cake, som har allt det man redan älskar med Daim-tårtan, knaprig mandelkrokant, fyllig kräm och len mjölkchoklad, och i tillägg en spännande twist med en touch av fräsch apelsin.

– Daim Orange är en smak som många har efterfrågat aktivt. Kombinationen av choklad och apelsin är tidlös, samtidigt som citrus är en stark smaktrend. Att låta just den här smaken bli en del av 25-årsfirandet kändes därför helt självklart, säger Sofie. 

 

Ny kostym för en älskad klassiker
I samband med jubileet får Daim-tårtan även en uppdaterad förpackningsdesign. Den nya designen förstärker smakupplevelsen visuellt och moderniserar uttrycket, samtidigt som den behåller igenkänningen i frysdisken.
Daim Orange Chrunchy cake finns i frysdisken från vecka 10.

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.