En argentinsk syrah från udda ursprung
Den 4 april lanseras Las Moras Gran Syrah 2022 i Systembolagets tillfälliga sortiment. Bakom detta vin ligger producenten Finca Las Moras. Moras, spanska för mullbär, växer frodigt runt vingårdarna och har därför fått ge namn åt firman.
Vingårdarna ligger i distriktet San Juan, landets näst största vindistrikt, beläget norr om Mendoza.
Syrahdruvorna kommer från de tre dalarna i San Juan:
Pedernal 1350 m ö.h, Zonda 950 m ö.h och Tulum 650 m ö.h.
Den höga höjden ger ett svalt klimat och en längre mognadscykel som gör att druvan får fina tanniner och en nyansrik smakprofil.
Druvorna skördas för hand och selektering sker direkt i vingården. Jäsning sker med hjälp av den naturliga jästen i roterande jästankar. Vinet lagras ett och ett halvt år på en kombination av nya franska och amerikanska ekfat.
I glaset finns aromer av mörka mogna bär, lakrits, choklad, eukalyptus och en lätt kryddighet. Smaken är fyllig och komplex, med rund tanninstruktur och ett långt silkeslent avslut.
Las Moras Gran Syrah 2022
Pris: 189 kr
Artikelnummer: 90378
Alkoholhalt: 15%
8400 flaskor lanseras i Systembolagets tillfälliga sortiment 4 april 2025.







