Snart fredag igen – Fish taco – Lax Caribbean, mangoavokadosalsa & kokossambal

Ingredienser

  • 375 g Korshags varmrökt lax Carribean
  • Tortillabröd
  • Krispig sallad
  • God majonnäs
  • Koriander

Mangoavokadosalsa

  • 1 mogen mango, tärnad
  • ½ gurka, tärnad
  • 2 avokado, urkärnade och tärnade
  • ½ chili, finhackad
  • 1 stor lime, saften (ca 1,5-2 msk)
  • 2 msk olivolja
  • 1 dl koriander, finhackad
  • Salt

Kokossambal

  • 1 dl sambal oelek
  • 1 dl riven kokos
  • ½ dl koriander, finhackad
  • ½ lime, saften
  • 1 nypa salt
  • 1 schalottenlök, finhackad

Picklad lök

  • 2 bananschalottenlökar
  • ½ dl äppelcidervinäger
  • ½ dl socker
  • ¾ dl vatten
  • 2 krm salt

Gör så här

  1. Picklad lök: Koka upp socker, vinäger, vatten och salt tills sockret löst sig. Strimla löken och lägg ner i den varma lagen. Låt kallna.
  2. Kokossambal: Blanda alla ingredienser. Häll i väl rengjord burk. Blir det kokos sambal över håller det i kylskåp i minst 1 vecka.
  3. Mangoavokadosalsa: Blanda alla ingredienser utom avokadon. Smaka av med salt. Vänd ner avokadon och blanda försiktigt så att inte salsan blir för mosig.
  4. Värm tortillabröden. Bred lite majo på. Toppa med sallad, salsa, kokossambal, varmrökt lax Caribbean bruten i bitar, lite mer koriander och picklad lök.

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.