Wasa lanserar sin första proteinkaka

Chocolate & Orange Protein Biscuit
Wasas populära familj av kakor får nu ett nytt tillskott i form av Wasa Chocolate & Orange Protein Biscuit. Den nya kakan kombinerar smaken av fyllig choklad med frisk apelsin och innehåller 16 gram protein per 100 gram.
 
Under 2025 lanserade Wasa sin första proteinprodukt när knäckebrödet Protein+ gjorde entré och blev uppskattad av konsumenter. Nu tar varumärket nästa steg i proteinkategorin och introducerar en proteinkaka. Resultatet är ett funktionellt snack som passar lika bra på språng som hemma. 
– Efterfrågan på produkter som bidrar med protein fortsätter att växa, men i kakhyllan har det hittills saknats ett alternativ. När vi såg hur populära våra fullkornskakor blivit kändes det naturligt att utveckla en kaka som också innehåller protein, säger Johan Holgersson, marknadschef på Wasa i Sverige. 
Med Wasa Chocolate & Orange Protein Biscuit vill Wasa flytta fokus bort från prestationskrav och hets för att istället lyfta fram det enkla: mat som passar i vardagen. Precis som Wasas övriga kakor innehåller den nya proteinkakan även fullkorn. 
Wasa Chocolate & Orange Protein Biscuit finns nu på Coop och lanseras snart brett inom dagligvaruhandeln.

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.