TESTAT: Julklassiker från Skånemejerier

Skånemejerier presenterar nu årets julprodukter, ett efterlängtat sortiment av smakrika julklassiker. Årets sortiment inkluderar Bravo Vinter, Skånemejerier Pepparkaksfil och Vaniljyoghurt Pepparkaka – produkter inspirerade av julens traditionella smaker och kryddor.

– Med dessa produkter vill vi erbjuda julens klassiska smaker och bidra med härlig julstämning för både stora och små. Det är återkommande favoriter som för många konsumenter har blivit en självklar del av julen. Pepparkaksfilen och vaniljyoghurten är givetvis gjorda på mjölk från våra gårdar i södra Sverige, säger Anette Gregow, kommunikations- och hållbarhetsdirektör på Skånemejerier.

Bravo Vinter

Bravo Vinter har en smak av äpple, kanel, kardemumma och vanilj. Den är god att dricka kall, men kan med fördel värmas och avnjutas under kalla dagar. Perfekt att ha med på utflykten, i pulkabacken eller som ett alkoholfritt alternativ till glögg. Drycken innehåller inget tillsatt socker, bara naturligt förekommande sockerarter från frukt.

Storlek: 1 liter

Finns hos ICA, COOP, Willys och City Gross från vecka 42 till vecka 52

Rek. Pris: 22,95 SEK

Skånemejerier Pepparkaksfil 2,7%

Skånemejerier Pepparkaksfil kombinerar filens naturliga syrlighet med julens godaste smak: pepparkaka. Den passar utmärkt att äta som den är, tillsammans med din favoritgranola eller med krossad pepparkaka – om du vill njuta lite extra. Filen är gjord på mjölk från gårdar i södra Sverige.

Storlek: 1000g

Finns hos ICA, COOP, Willys, Hemköp, City Gross från vecka 42 till vecka 52

Rek. Pris: 24,90 SEK

Skånemejerier Vaniljyoghurt Pepparkaka

Skånemejerier Vaniljyoghurt Pepparkaka är krämig vaniljyoghurt kombinerad med julens godaste smak: pepparkaka. Njut av den till frukost, lunch eller mellanmål, gärna toppad med müsli eller varför inte krossad pepparkaka! Yoghurten är gjord på mjölk från gårdar i södra Sverige.

Storlek 1000g

Finns hos ICA, COOP från vecka 42 till vecka 52

Rek. Pris: 24,90 SEK

Xperhotelsandtable rekommenderar produkterna med följande ord:

Vi är imponerade av de juliga produkterna som Skånemejerier har att erbjuda. Yoghurten med smak av pepparkaka har en fantastisk krämig konsistens och en ombonad kanelsmak som verkligen blommar ut i smaken av pepparkaka. 

Varje sked av denna yoghurt är en ren njutning. För er som föredrar en något syrligare variant av pepparkakssmaken rekommenderar vi varmt deras pepparkaksfil. Denna fil har en något högre syrlighet, men är ändå en underbar produkt att njuta av under julperioden. 

Vi vill även lyfta fram en annan julig produkt som vi tycker måste finnas på årets julfrukostar – juicen från BRAVO. Denna juice är fullproppad med julkryddor och vi tycker att de lyckas framhäva kardemummasmaken på ett fantastiskt sätt. Basen är en söt och god äppeljuice som toppas med en härlig kanelsmak. 

Resultatet är en riktig julsmak i ett glas. Sammantaget är vi mycket imponerade av Skånemejeriernas juliga satsningar. Deras yoghurt, fil och juice är alla utmärkta val för att skapa en riktigt julig och mysig känsla under den kommande juletiden. Vi rekommenderar varmt alla dessa produkter!

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.