Lär dig konsten att kombinera mat och vin i Catarina König och Fredrik Schelins nya kokbok Perfect match

Mästarnas mästerkock och kokboksdrottningen Catarina König och den hyllade champagne- och vinkännaren Fredrik Schelin är aktuella med mat- och vinboken Perfect match som kommer ut den 24 september. Årstid för årstid och med över 50 lättlagade och folkliga recept bjuder Catarina och Fredrik på en odyssé av smaker som alla förhöjs med en perfekt vinmatchning. Vi får lära oss att förstå vinets språk och hur det harmonierar med olika ingredienser i maten för att höja den kulinariska upplevelsen till nya nivåer. 
 
Många undrar varför samma flaska vin kan framstå som en helt annan dryck beroende på måltiden den serveras till. Hemligheten är kunskapen om hur olika ingredienser i maten harmonierar med olika smakkomponenter i vinet. Här får vi lära oss om hur olika råvaror och smaker bäst matchas och förhöjer varandra. Dessutom innehåller boken en vinskola som ger läsaren möjlighet att enkelt göra sin egen provning med vin och mat samt kunskap om glasets betydelse för den valda drycken.
 
Att välja det perfekta vinet till maten kan kännas svårt, men i boken Perfect match har Catarina König och Fredrik Schelin gjort jobbet för att skapa nästa middagsbjudning. Man följer receptet och köper det rekommenderade vinet och får till en ”perfect match”.
 
– Vin ses ofta som komplicerat och lite pretentiöst, men det är egentligen ganska enkelt. Det är bara att följa några grunder och riktlinjer när du kombinerar mat och vin, så kommer det att göra en otrolig skillnad. Med våra fem grundsmaker och olika konsistenser får vi grundstrukturen i maten. Sedan kompletterar vi detta med aromer och kryddor. Och som den sista men kanske viktigaste kryddan matchar vi maträtten med passande vin. Då uppstår en ”perfect match”. Jag hoppas att ni kommer att smittas av min och Catarinas brinnande passion att kombinera mat och vin, säger Fredrik Schelin.
 
– Det har varit otroligt spännande att arbeta med den här boken. Jag har tävlat mig in i matvärlden och arbetar med min dröm – maten – till vardags, men är också sommelier med ett stort vinintresse. Fredrik har vin och champagne som sin bas, men har också drivit restaurang och cateringföretag, så våra kunskaper korsas på ett väldigt spännande sätt. Vi hoppas att kunna tillföra en massa kunskap och mat- och dryckesglädje med den här boken, säger Catarina König. 
 
Perfect match får man lära sig mer om hur vinet harmonierar med sötman, syran, beskan, sältan och kryddigheten i maten. Bland rätterna får vi bland annat se en härlig viltskav i pitabröd med mild vitlökssås parat med det goda vinet The Fox and the Grapes, parmalindade päron med ädelost och en Privat Brut Nature Reserva eller varför inte en kantarelltoast med gruyèrekräm matchat med en Bourgogne Aligoté Clotilde Davenne.

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.