Årets Smak: En fransk favorit – perfekt för le grill!
Inför grillsäsongen 2020 lanserar Caj P. den första upplagan av årets smak Persillade. En franskinspirerad grillolja med smak av persilja och vitlök. Vi lägger i allt högre utsträckning grönsaker, ost, fisk och kyckling på grillen.* Med Persillade har vi tagit fram en smakprofil som speciellt passar till just detta: en ljus fin grillolja med fräscha citrontoner som smakar ljuvligt till fågel, fisk, ost och grönsaker.
Xperhotelsandtable rekommenderar produkten med följande ord:
Här är en mycket trevlig grillolja som vi anser har en tydlig smak av persiljan och framträdande vitlökskaraktär. Denna olja är underbart gott att pensla på skaldjuren på grillen vilket vi provade och rekommenderar starkt.
Xperhotelsandtable tilldelar grilloljan 9X av 10X
Våren 2020 lanserar Caj P. också tre BBQ-såser med fokus på spännande smakkombinationer. Korean, Classic och Sweet Heat BBQ sauce hämtar smaker från tre olika kök. Alla såser har en fyllig textur med fina bitar av lök, örter och vitlök vilket ger en trevlig känsla på tallriken.
Vi skulle vilja rekommendera Classic för dig som just önskar en klassisk BBQ sås. Den har en perfekt blandning av hettan, rökigheten och det söta. Den är precis det som du förväntar dig av en riktigt god BBQ sås. Dessutom sticker den inte iväg åt något speciellt håll smakmässigt. En sås som verkligen överraskade och vi tror bli succé är Korean. Wow säger vi. Här är smaken hög av Ingefära i en fantastisk balans med citrus samt vitlök. Jättegod att ha till kött, men utsökt till dumplings. Vi rekommendera även att prova denna sås till grillad fisk, vilket vi gjorde och tycker var en fantastisk god kombination. Sweet heat såsen är också den en fullpott. Här bjuds du på en fruktig smak med hetta. Wow! Så god och kul att man lyckats få till en fruktig stark smak med hög sötma. Denna passar perfekt till grillade grönsaker liksom utmärkt till grillköttet. Vi vill poängtera att vi gillar att såserna har struktur av kryddorna i sig, vilket ger såsen både karaktär och bra uttryck både i smak och för ögat!
Xperhotelsandtable tilldelar sås-serien 10X AV 10x
Sedan 1962 har Caj P. varit en självklar del av den svenska grillkulturen. I dag består sortimentet av mer än 40 produkter, allt från den allra första grilloljan Caj P. Original till BBQ-såser, glaze och rub. Medan smakerna blivit fler genom åren, har vårt mål alltid varit detsamma: Att skapa värme kring grillen.
Haugen-Gruppen är ett av Skandinaviens starkaste dagligvarubolag som marknadsför och säljer internationellt välkända och starka varumärken. Vi berikar matkulturen i Sverige, Norge och Danmark med internationella smaker och trender.







