Lindeman’s PET-serie får under våren 2020 en ny uppdaterad design. Serien innehåller den populära röda blenden Shiraz/Cabernet, det fruktiga och smakrika Chardonnay och det ungdomliga och friska Riesling vinet.
Flaskan i Lindeman’s PET-serie är tillverkad av 100 procent återvinningsbart material och är både lätta att bära hem men även att ta med till pantstationen. Serien består av:
Shiraz/Cabernet
Fruktig smak med inslag av svarta vinbär, björnbär, örter och sötlakrits. Serveras vid cirka 16°C till rätter av ljust kött.
Alkohol: 13,5 % | Artikelnr: 6430
Chardonnay
Mycket fruktig smak med inslag av fat, persika, mango, vanilj och mandarin. Serveras vid 8-10°C till smakrika, gärna grillade rätter av fisk eller till ljust kött.
Alkohol: 13 % | Artikelnr: 16457
Riesling
Fruktig, ungdomlig, mycket frisk smak med inslag av päron, persika, honung och lime. Serveras vid 8-10°C till rätter av fisk eller skaldjur.
Alkohol: 11,5 % | Artikelnr: 6145
Alla viner kostar 75 kr och är i 750 ml PET – flaska.
Tillsammans mot en hållbar framtid
Lindeman’s är en del av Treasury Wine Estate som stolt är medlem i Dryckesbranchens klimatiniativ. Med visionen en dryckesbranch utan klimatpåverkan där varje droppe räknas är iniativets syfte att tillsammans med andra aktörer bidra till att minska den svenska drycksbranchens miljöpåverkan i linje med de globala hållbarhetsmålen. Läs mer här.
PET– Flaskor – mindre energikrävande
PET- flaskan kräver minder energi vid tillverkning, väger mindre än glas och är därför lättare att frakta. Dessutom återvinns PET- flaskan lätt och går inte sönder.







