Vi på Xperhotelsandtable.se testgrupp har kikat närmare på två spännande frysnyheter från Scan, båda gjorda på svenskt kött: Scan Medaljong Cordon Bleu och Scan Salsicciaburgare. Det handlar om två fläskbaserade produkter med helt olika karaktär, men som har en sak gemensamt – de bjöd på riktigt goda smakupplevelser i vårt test!
Scan Medaljong Cordon Bleu är en panerad medaljong med lagrad svensk cheddar och svensk kokt skinka, medan Scan Salsicciaburgare bjuder på smaker av vitlök, rosmarin och fänkål. Men hur smakar de egentligen när de hamnar på tallriken?
Barnens favorit – Scan Medaljong Cordon Bleu
Barnen i vår testgrupp blev stormförtjusta i schnitzelnyheten! Kommentarer som ”gott” och ”den smakar som på restaurang” sammanfattar mottagandet ganska väl. Det är med andra ord en produkt som gick hem hos de yngre smaktestarna.
Vi tror att en stor del av framgången ligger i den fina balansen mellan smakerna. Storleken känns bra, fyllningen bidrar med god smak och helheten blir riktigt tilltalande. Vårt tips är att steka medaljongerna i en stekpanna med rikligt med smör för en härligt gyllene och aptitlig yta.
Det här är en produkt som passar fint när familjen vill ha en god och lättlagad middag som känns lite extra lyxig i vardagen.
De vuxnas favorit – Scan Salsicciaburgare
Bland de vuxna i testgruppen var det i stället Scan Salsicciaburgare som stal showen. Här får salsicciasmaken verkligen ta plats, med tydliga toner av vitlök, rosmarin och fänkål. Vi uppskattar att smaksättningen ger burgaren den karaktär som vi förväntar oss av en salsiccia.
Dessutom upplevde vi burgaren som saftig, vilket bidrar till en riktigt trevlig helhet. Servera den gärna i ett gott hamburgerbröd med dina favorittillbehör och låt de kryddiga smakerna stå i centrum.
Det här är ett spännande alternativ för dig som vill variera den klassiska hamburgaren och bjuda på något med lite mer smak och personlighet.
Vårt omdöme från testgruppen
Två produkter, två olika smakupplevelser – och två tydliga favoriter i vår testgrupp! Scan Medaljong Cordon Bleu uppskattades särskilt av barnen, medan de vuxna fastnade för den smakrika och saftiga Salsicciaburgaren.
Vår rekommendation är att hålla utkik efter båda produkterna nästa gång du handlar. De är verkligen värda att testa om du vill upptäcka nya favoriter i frysdisken.
Vilken blir din favorit – den panerade medaljongen med cheddar och skinka eller den smakrika salsicciaburgaren? Vi på Xperhotelsandtable.se tycker att båda är värda en plats på menyn!







