En god Julfilstradition från Norrland

Julen är full av traditioner och en av dessa är Norrmejeriers julfiler som varje år kommer på tillfälligt besök. I år har smakerna röstats fram av norrlänningarna själva och vinnarna blev två julklassiker, Knäckig Kola och Pepparkaka. Från och med måndag vecka 45 kan man hitta dem i de norrländska matbutikerna.

-Vi vet att våra julfiler har en speciell plats på bordet hos de filälskande norrlänningarna, därför är det extra roligt att de smaker vi presenterar i år är valda av norrlänningarna själva säger Johannes Eriksson, Brand Manager på Norrmejerier. Det är klassiska julsmaker som nu tar plats i en riktigt god julfilstradition från Norrland.

Årets julfiler är härligt krämiga och självklart gjorda på 100% norrländsk mjölk. De är förpackade i extra juliga förpackningsdekorer och säljs i begränsad volym från och med måndag v.45 i Norrbotten, Västerbotten, Västernorrrland och Jämtland.

 

Xperhotelsandtable rekommenderar produkten med följande ord:

Vi blir aldrig besvikna när Norrmejerier släpper produktnyheter. Detta gäller även då vi nås av nyheten; Julfil med smak av knäck och kola. Denna julfil med smak av Knäckig kola är så god så det är obeskrivligt. Vi upplever smaken som frisk, syrlig med med en tydlig ton och rund fin smak av just kola. Detta blir såklart en favorit bland barnen i testgruppen och vi vuxna, ja vi anser att frukosten blir lätt och motiverande för stora som små med denna på frukostbordet.

Xperhotelsandtable tilldelar produkten 10X av 10X

Xperhotelsandtable rekommenderar produkten med följande ord:

Oj vilken spännande fil, Det som överraskar oss mest är att denna fil verkligen har en tätt och god och ”trovärdig” pepparkakssmak. Detta är en höjdare och mycket julig produkt att ställa på frukostbordet, eller som mellisfil. Det är inte svårt att motivera sig till en skål fil för vare sig stor som liten 

Xperhotelsandtable tilldelar produkten 10X av 10X

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.