Den 1 juni lanseras Château Haut Chevalier 2018, ett nytt rödvin från Bordeaux i Systembolagets ordinarie sortiment. Château Haut Chevalier är ett strålande sällskap till sommarens grillade läckerheter.

Château Haut Chevalier är gjort till 80% på Cabernet Sauvignon och resterande 20% är gjort på Malbec druvan. Druvorna odlas på kullar i Gironde, sydvästra Frankrike, där lera och kalksten dominerar jordmånen. Skörden startar i september och håller på fram till oktober, vilket är den period som druvorna uppnår sin perfekta mognadsgrad. Vinet tillverkas med traditionella metoder och får sedan vila i åtta månader på ekfat innan det buteljeras.

Château Haut Chevalier ligger på en av de största ler- och kalkstensgrunderna i Gironde. Egendomen var ursprungligen en jaktstuga från 1200-talet som bevakades av riddarna (Chevalier på franska) från grannslottet Château du Puch de Gensac, vilka sedan döpte egendomen till ”Chevalier”.

Idag ägs slottet av Michel Clamens som odlar sina 50 hektar enbart med vinrankor. Han har år efter år gjort finstämda, eleganta och komplexa viner med fin balans.

 

Så här tycker Xperhotelandtables testgrupp om drycken.

Wow vilket vin. Här är verkligen ett vin som vi rekommenderar er i sommar till alla sena sommarkvällar och till din BBQ-fest. Här är ett vin som har klara och tydliga inslag av svart vinbär och omger  sig med tonen av lakrits. Sötma från mörk choklad ligger på höjden och nyansera ut vinet till sötma från solmogna blå-lila plommon. Vinet har verkligen lyckats balanseras mellan sin smakbalanser och har en riktigt bra och varm framtoning. Eftersmaken är tydlig av plommonsmaken och en perfekt fruktsyra. Vi provade vinet till grillad entrecote och grillspett baserade på fläskkött samt grillade grönsaker direkt från grillen. Vinet blomstrar i den matkombinationen. Vi rekommenderar att temperera vinet till 19 grader vi serveringen, då kommer nämligen du känna vinet smakreferenser som bäst anser vi. ( tips, söta marinader ex honungsmarinerad köttbitar passar utmärkt till vinet)

Av 10X tilldelas drycken av Xperhotelsandtables testgrupp 10x

 

Om Pernod Ricard Sweden AB

Pernod Ricard Sweden AB är ett ledande vin- och spritföretag som, utöver sina egna produkter, representerar ett antal utvalda producenter. Absolut Vodka, Jameson Irish Whiskey, Beefeater Gin, Martell Cognac, Jacob’s Creek, Stoneleigh samt Perrier-Jouët och Mumm är några av de varumärken som ingår i den breda produktportföljen vilken utgör ett komplett sortiment för den svenska marknaden. Bolaget ingår i den franska Pernod Ricard koncernen, listad på CAC 40, med verksamhet i 85 länder och med fler än 19 000 medarbetare. Pernod Ricard Sweden främjar ansvarsfullt drickande och är medlem i European Forum for Responsible Drinking (EFRD).

För mer information gå till http://www.pernod-ricard-sweden.com

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.