19 Crimes Red blend 2017

Om 19 Crimes

19 Crimes är en serie viner som inspirerats av de nitton brott som under 1700-1800 talet förvandlade brittiska brottslingar till kolonisatörer. Den som gjort sig skyldig till ett av dessa brott kunde undgå dödsstraff genom att istället deporteras till Australien – en resa som få överlevde. Landet de kom till blev senare en av världens viktigaste vinkontinenter. 19 Crimes viner för fångarnas historier vidare. Varje flaska vin pryds av ansiktet av en verklig brottsling som gjort sig skyldig till ett av de 19 brotten. Först ut i Sverige är 19 Crimes Red blend som lanseras i Systembolagets beställningssortiment.

Såhär tycker Xperhotelsandtables testgrupp om vinet

Ett vin som är spännande och ger svar på tal är detta vin. Det är kraftfull, med smak av bär. Det ligger en genomgående vaniljton i detta vinet som även dröjer sig kvar i eftersmaken. Du hittar en viss sötma som vi härleder till en mörkare choklad. Den smaken ligger väldigt långt bak i eftersmaken men finns där. Vi tror du njuter detta vinet som bäst till lagrade ostar och framför brasan med lite nötter. Vinet är såpass bra att det klara sig fint själv i ett glass. Låt vinet ta plats 

Av 10X tilldelas vinet av Xperhotelsandtables testgrupp  9X

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.