Interiör signerad arkitekten Andreas Martin-Löf och nytt Martiniglas från BOBO
Den 22 januari är det äntligen dags för 20-Gruppens nya satsning G.A.T. att slå upp portarna och välkomna gäster till en högoktanig New York-bistro med klassisk cocktailbar och exklusiv private dining i Davidsonska huset vid Gustav Adolfs Torg i Stockholm.
”Den som väntar på något gott! Vi är så otroligt glada och stolta över att få öppna upp G.A.T. för Stockholm och världen – vi välkomnar alla som välkomnar alla”, säger Joel Söderbäck, vd för 20-Gruppen.
Processen fram till öppningen har varit lång – inte minst eftersom byggnaden är blåklassad och bär ett rikt kulturhistoriskt arv. För att förvandla de anrika lokalerna till en elegant restaurangmiljö har 20-Gruppen samarbetat med arkitekten Andreas Martin-Löf, som varsamt har skapat en interiör som känns som om den alltid har funnits där.
”Rummen var helt fantastiska redan från början, ritade av arkitekterna Agi Lindegren och Gustaf Lindgren i slutet av 1800-talet, så mycket av arbetet har handlat om att lyfta fram lokalernas inbyggda karaktär. Det har varit silkesvantarna på med många delar som vi inte fått röra eller behövt jobba runt. Ett exempel är de specialbyggda vägglamporna som vi designat så att de inte påverkar de eleganta bröstpanelerna som omsluter matsalen och cocktailbaren”, säger Andreas Martin-Löf.
Även G.A.T.s visuella identitet har tagit fasta på husets och områdets historia, och sammanvävt det med nutida blinkningar. Logotypen är utformad som ett klassiskt emblem, vinlistan pryds av randade arkivblad och äldre oljemålningar har modifierats med lekfulla samtida inslag. Identiteten är framtagen av den Stockholmsbaserade designbyrån PURPLE.
”Eftersom G.A.T. huserar i ett anrikt hus med en väldigt speciell historia ville vi förhålla oss idémässigt så nära denna historia som vi kunde. Idén om det gamla bankpalatset genomsyrar allt. Resultatet är en identitet som känns både ny och egen men samtidigt upplevs som att den alltid har funnits. Som att den levt ett – fram tills nu – dolt liv men som egentligen blev till samtidigt som huset”, säger Peter Herrmann från PURPLE.
Som en förlängning av det New York-inspirerade temat har 20-Gruppen inlett ett unikt samarbete med svenska glasmärket BOBO. Tillsammans har de tagit fram en modern tolkning av amerikanska, överdimensionerade Steakhouse Martiniglas, anpassat för den skandinaviska cocktailscenen. Glasen kommer inte bara att finnas på G.A.T., utan även bakom baren på 20-Gruppens krogar Tjoget, Paradiso, Liebling och Positano – och kommer även att finnas till försäljning online på BOBO.store och i BOBO’s butik på Roslagsgatan 32 i Stockholm.
G.A.T. öppnar den 22 januari på Gustav Adolfs Torg 16 i Stockholm. Bordsbokning görs via







