Gör så här
Dressing: Häll ner alla ingredienser i en glasburk med tättslutande lock och skaka tills du har en krämig dressing. Smaka av med salt och peppar. Ställ åt sidan.
Sallad: Riv salladen i grova bitar. Lägg på ett stort fat. Kärna och gröp ur avokadon och skär i grova bitar. Tärna eller halvera tomaten (beroende på storlek). Smula osten. Varva allt på salladen tillsammans med laxnuggets, halverade ägg och finhackad gräslök.
Ringla över dressingen och servera genast med resterande dressing vid sidan av.
Laxnuggets & cobbsallad
4 port, 15 min
Ceasarsalladens okända syskon som är minst lika god, om inte godare! Fullproppad med smak då såväl tomat, mögelost och lax är riktiga umamibomber. Dressingen och äggen går utmärkt att förbereda och förvara i kylskåp, men salladen är smart att lägga ihop precis innan servering.
Ingredienser
150 g Korshags varmrökta laxnuggets
1 stort huvud romansallad
4 mogna avokado
300 g små tomater
100 g krämig mögelost, t.ex. Kvibille Ädel eller St Agur
6 ägg, löskokta
2 dl gräslök, finhackad
Dressing
1 msk Dijonsenap
0,75 dl rödvinsvinäger
1,5 dl olivolja
Salt och nymalen svartpeppar
Pasta laxonara
4 port, 20 min
Korshags pasta carbonara görs på laxnuggets!
Ingredienser
- 150 g Korshags varmrökta laxnuggets
- 1 paket bacon (ca 140 g)
- 500 g linguine, spagetti eller annan pasta
- 2 vitlöksklyftor
- 1 gul lök eller bananschalottenlök
- ½ tsk nymalen svartpeppar
- Salt
- 100 g parmesan (eller peccorino), riven
- 5 äggulor
- 2 dl pastavatten
- 2 nävar färsk bladspenat
Korshags pasta carbonara görs på laxnuggets!
Ingredienser
- 150 g Korshags varmrökta laxnuggets
- 1 paket bacon (ca 140 g)
- 500 g linguine, spagetti eller annan pasta
- 2 vitlöksklyftor
- 1 gul lök eller bananschalottenlök
- ½ tsk nymalen svartpeppar
- Salt
- 100 g parmesan (eller peccorino), riven
- 5 äggulor
- 2 dl pastavatten
- 2 nävar färsk bladspenat
Gör så här
Koka pastan al dente i rikligt med saltat vatten. Hacka laxnuggets fint. Hacka lök och vitlök. Fräs löken mjuk i olja i en stor stekpanna eller gryta (du ska blanda ner all pasta här sedan så den måste vara stor). Tillsätt den hackade laxen. Låt fräsa i någon minut.
Rör samman äggulor och riven ost med svartpeppar. Krydda med salt. Rör ner vatten från pastakoket i lökfräset samt avrunnen pasta. Stäng av värmen. Sväng om. Tillsätt äggblandningen och rör om tills allt blivit krämigt. Vänd ner spenat. Servera med lite extra svartpeppar och parmesan på toppen.
Gör så här
Blanda ägg, grädde och smör i en kastrull. Tillaga under omrörning på låg värme tills äggröran börjar bli lite krämig men fortfarande är ganska lös. Ta bort kastrullen från värmen och rör om tills eftervärmen gjort äggröran helt krämig. Smaka av med salt.
Finhacka laxnuggets.
Lägg upp äggröran på rågbrödet. Toppa med riven ost och gräslök. Avsluta med finhackad lax. Servera som små kanapéer eller varför inte som en brunchmacka?
Laxnuggets & krämig äggröra på rågbröd
4 större mackor eller 8 mindre kanapéer, 15 min
Ingredienser
- 50 g Korshags varmrökta laxnuggets
- 6 ägg
- 1 dl grädde
- 25 g smör
- Salt
- 4 stora skivor rågbröd
- 25 g smakrik ost, t.ex. Västerbotten eller lagrad prästost, riven
- 1 dl gräslök, finriven







