Den 5 september körs för första gången festivalen Sigtuna Summer Squeeze runt om i Sigtuna. På Hotell Kristina kommer det bli tre intima konserter med artisten Dotter, som gjorde succé i Melodifestivalen och nu är nominerad till en Rockbjörn som Årets kvinnliga liveartist!!! The Healthy people och ME, båda med Sigtuna-anknytning, är förband.
Festivalen arrangeras av Sigtuna Event i samarbete med flera av stadens hotell och det blir sammanlagt 18 st Covid-19 anpassade konserter med max 50 personer under lördagen den 5 september.
Dotter med förband kommer du kunna se i Hotell Kristinas festlokal Teatern. Upplägget är lättsamt och skönt med tre olika valmöjligheter, som alla är en totalupplevelse där mat och konsert kombineras.
* Lunch + konsert kl 13-15 (550 kr)
* Eftermiddag med Plocktallrik + konsert kl 16-18 (550 kr)
* 3-rätters middag + konsert kl 19:30-23 (850 kr)
Biljetter till festivalens alla event säljs av respektive hotell och arrangör och du hittar all information och länkar på www.sigtunaevent.com. Möjlighet finns att övernatta för den som önskar.







