Tänkt dig att du äter finmiddag ute på resturang men önskar att just du fått den råvara till huvudrätten som din bordsgranne just fick. Nu stärker Resturang KOKAS sin ekologiska profil ytterligare och hos dem finns nämligen möjligheten att just välja råvara till sin huvudrätt
Följande är ett pressmeddelande från Kock och vingruppen
Nu erbjuder vi våra gäster helt vegetariska menyer alternativt att man väljer om man önskar fisk, skaldjur och kött. När vi bygger upp våra menyer så har vi alltid grönsakerna i centrum säger KOKAS köksmästare Johan Björkman. Det är ju inte så att vi inte tycker om att arbeta med kött och fisk men vi tycker om att förskjuta fokuset mot det grönare hållet fortsätter Johan och lovar att självklart så kommer både kött och fiskälskare även fortsättningsvis att trivas alldeles förträffligt.
Vi har märkt en stark efterfrågan från våra gäster på att kunna få äta helt eller delvis vegetariska avsmakningsmenyer. Säger Björn Persson, Krögare på KOKA. Vi har väl egentligen alltid erbjudit den möjligheten men vi tycker att vi nu gärna skall uppmuntra det lite mer. Många vegetarianer eller icke köttätare uttrycker att de kan känna sig lite obekväma med att gå på lite finare krogar och så skall det ju absolut inte behöva vara säger Björn.
Restaurang KOKA är Kravcertifierad och har även varit Miljöcertifierad av Göteborgs Kommun sedan ett par år. KOKA har en stjärna i Guide Michelin samt är rankad i internationell mästarklass av White Guide.







