fyra olika trerättersmenyer från fyra olika delar av världen

Nu är höstmeyn på Picnic här! Här bjuder det på bland annat  nordisk viltgryta med älg, hjort och vildsvin samt en asiatisk glass av grönt te.

Alex Holder, kökschef på Picnic, tror att en meny med inspiration från många olika delar av världen kommer passa deras breda klientel, vilken består av både uppsalabor och internationella gäster.

– Vi har tagit fram en meny som är både spännande och inbjudande för många. Gästerna kan blanda smaker från våra utvalda regioner som är Norden, Asien, New york och Medelhavet eller beställa en trerätters från en och samma region.

Att skapa en annorlunda meny som kan uppskattas av många har varit en ledstjärna i projektet. Även kockarna själva har fått inspirera de nya smakkombinationerna.

– Vi är åtta kockar i köket med sju olika nationaliteter. Att göra en meny som speglar det i vår internationella miljö här på Picnic känns som en självklar riktning, säger Holder.

Arbetet med vårens meny har redan påbörjats och då blir det nya regioner som presenteras och serveras på Picnic. Vilka det är får vi vänta och se.

Ovan pressmeddelande kommer från Winn Hotel Group

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.