Scarlett Dark lanseras i Sverige – perfekt till pizza och paella.

Den 4 september lanserar vi det röda vinet Scarlett Dark. Vinet har redan gjort succé i Finland och nu får vi i Sverige chans att prova det. Scarlett Dark kommer att finnas i Systembolagets Beställningssortiment och kostar 105 kronor.

Scarlett Dark är ett generöst fruktigt vin med en liten fatkaraktär och inslag av björnbär, blåbär, mynta och vanilj. Lättåtkomligt och öppet men ändå mycket smakrikt.

Scarlett Dark fungerar lika bra som sällskapsvin som till en mustig gryta, pizza eller paella.

Vinet är gott att dricka som det är, som ett sällskapsvin, men det är också väldigt lätt att para ihop med maträtter som till exempel paella eller pizza. Det passar också utmärkt till rätter med lamm- eller nötkött och tillsammans med milda ostar.

Servera gärna vinet lätt kylt, vid 16 till 18 grader, en rumstempererad flaska svalnar till lämplig temperatur efter knappt en halvtimma i kylskåp.

I Scarlett Dark hittar du en fyllig blandning av smakrik shiraz, fruktig merlot och djärv cabernet sauvignon. Eldigt men samtidigt sammetslent vin med toner av björnbär, vanilj och kaffe. Scarlett Dark – för alla djärva ögonblick i livet.

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.