Färdigblandad Minttu och chokladdryck

– Vi är superglada över att kunna lansera en nyhet som redan är en klassiker bland våra fans. Vi är också otrolig nöjda med kvalitén på innehållet som består av bl.a. UTZ-certifierad kakao och smaker från äkta pepparmint. Vi kommer att lansera produkten där den görs sig bäst, nämligen i svenska fjällen. För den som vill avnjuta den i andra festliga sammanhang finns den även att beställa via Systembolaget, säger Lisa Seifert, varumärkesansvarig för Minttu.

Att dricka Minttu med choklad i skidbacken är för många en tradition. Nu lanseras den färdigblandade Minttu Cool Mint Choco. Precis som traditionell Minttu är den smaksatt med äkta pepparmint – ett uppfriskande inslag i varje lyckad afterski.

Under de senaste åren har finska Minttu lanserat flertalet spännande produkter i och med sin nya Minttu Twist-serie. Nu breddar de än en gång sin portfölj med vad som för flertalet människor redan är en nostalgisk klassiker – Minttu med chokladdryck. Den nya Minttu Cool Mint Choco är en len och väl avvägd färdigblandad chokladdryck på burk. Det är den enda i sitt slag och passar utmärkt till både afterski eller som ett uppfriskande inslag i andra festliga sammanhang. Den 2 mars lanseras Minttu Cool Mint Choco i Systembolagets beställningssortiment.

Minttu Cool Mint Choco
Artikelnummer: 80063
Alkoholhalt: 4,0%
Pris: 24:90kr för 250 ml

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.