Boira’ Sangiovese storsäljare i 20 år – nu som 1,5 liter pouch!

I samband med Boira’ Sangioveses 20 års jubileum lanseras nu vinet som 1,5 liter pouch i beställningssortimentet. Den klimatsmarta förpackningen ger i jämförelse med glasflaska ca 80% lägre klimatryck*. I tillverkningen krävs mindre förpackningsmaterial och förpackningen är både tåligare och enklare att återvinna*.

Vinet och årgången har lovordats av vinskribenter både i Sverige och internationellt och dessutom tilldelats dubbla guld av Gilbert & Gaillard.

”Det är nu 20 år sedan Boira’ lanserades och vinet har sedan dess varit en favorit i Sverige. Vi tyckte att det bästa sättet att fira detta fantastiska resultat på var att utöka Boira’-familjen och lansera en större och mer hållbar förpackning: Pouch som 1,5l! Förpackningen är i sammanhanget ett annat namn för en påse utrustad med bärhandtag och tappkran.” – Marco Volpi, Vice President Cantine Volpi.

Boira’ som är Sveriges mest sålda Sangiovese* bjuder på ett ekologiskt vin med kryddig och fruktig karaktär. Vinet har legat på ekfat i 4 månader och har toner av körsbär, örter, choklad och vanilj. Häll gärna upp vinet på karaff innan servering. Ett utmärkt allroundvin med lyxig touch som passar för alla typer av tillfällen. Servera gärna till pizza, pasta eller en väldigt traditionell svensk rätt som köttbullar. Häll gärna upp vinet på karaff innan servering. Då pouchen är lätt och tålig är den perfekt att bära med sig till stugan eller utflykten, dessutom håller sig en öppnad pouch flera veckor i kylskåpet.

Vinet kommer från Marche och är gjord på Sangiovese, en druva som för många blivit synonymt med Italien och som skapar några av världens bästa viner. Bakom hantverket står familjeproducenten Cantine Volpi som tillverkat vin sedan 1914 och familjen var tidig med att jobba ekologiskt och började ställa om redan på 1990-talet.

Upptäck Volpis hållbarhetsfilosofi i Boira’ Sangiovese!

Källa:
*Update of wine packaging LCA – Final report Alko OY.
*på flaska
*Sveriges mest sålda Sangiovese på flaska*


Ett hyllat vin av kritiker både i Sverige och internationellt!

FULL POTT! 5 av 5! – Boxtoppen augusti 2023

FYND! Expressen, Allt om Vin augusti-23

”Ett gott vin helt enkelt och värt varenda krona!” – Boxtoppen sep-23

”Det är ett utmärkt exemplar på varför vi älskar sangiovese-druvan…” – Boxtoppen sep-23

DOUBLE GOLD MEDAL – International Challenge 2023 Gilbert & Gaillard

91 POINTS – International Challenge 2023 Gilbert & Gaillard

Boira’ Organic Sangiovese
Artikelnummer: 50552
Pris: 199 kr
Volym: 1500 ml
Förpackning: Påse (pouch).
Alkoholhalt: 13%
Druvsort: 100% Sangiovese
Ursprung: Italien, Marche
Ekologiskt: Ja
Veganvänlig: Ja
Finns även som: 750 ml, lättare glasflaska

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.