Eldorado förlänger julen

Lanserar kalender med 48 luckor
För alla som tycker om att julen börjar tidigare för varje år kommer nu en kalender som  tar utvecklingen på allvar. Eldorado lanserar julkalendern med 48 luckor, där den första luckan öppnas redan den 7 november och den sista på julafton. Resultatet är en passning till novent, tidiga julstarter och dagens allt mer påkostade julkalendrar.
Julmust i oktober. Julpynt i november. Och julkalendrar som blir större, dyrare och mer extravaganta för varje år. Nu väljer Eldorado att gå ett steg längre. Ett generöst alternativ för den som vill få dubbelt så god jul för pengarna.

 

Måndagen den 26 oktober lanseras Eldorados julkalender med hela 48 luckor, dubbelt så många som i en traditionell kalender. För att hinna öppna alla luckor före julafton startar nedräkningen redan den 7 november och fortsätter hela vägen fram till den 24 december. Tanken är enkel: dubbelt så många luckor, dubbelt så lång nedräkning och dubbelt så mycket
Jul.

 

Kalendern innehåller fullstorleksprodukter från Eldorados sortiment tillsammans med ett par överraskningar särskilt framtagna för årets kalender. Trots sina 48 luckor säljs den till ett pris som ligger långt under det sammanlagda produktvärdet. Produkterna i kalendern har ett värde på cirka 800 kronor, medan kalendern säljs för 348 kronor.
– Julen verkar börja tidigare för varje år, så vi tänkte att det var dags för en kalender som hänger med i utvecklingen. Vi driver lite med julhysterin, men vi gör det genom att skapa en riktigt generös och prisvärd kalender som faktiskt fler kan ha råd med och som ger konsumenten något, säger Emma Töpel Hanson, chef marknadskommunikation egna märkesvaror på Dagab, Axfood.

 

Julkalendern säljs i begränsad upplaga på eldoradovaror.store
Fakta om Eldorados julkalender
Säljstart: 26 oktober 2026 kl. 12:00
Antal luckor: 48
Första luckan öppnas: 7 november 2026
Sista luckan öppnas: 24 december 2026
Pris: 348 kronor
Produktvärde: Ca 800 kronor

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.