Camila Bianco – ny kökschef på ikoniska Icehotel i Jukkasjärvi

Med en gedigen bakgrund från restaurangkök över hela världen tar nu Camila Bianco över som ny kökschef på Icehotel. Fokus kommer att ligga på kärleken till naturen och lokala råvaror – detta visas tydligt i restaurangerna men framförallt under vildmarksmiddagarna där måltiden är en upplevelse i sig själv.

Camila med rötter från Italien och Brasilien har tidigare jobbat på restauranger i USA, Spanien, Brasilien och Sverige. Sin utbildning gjorde hon på den franska restaurangskolan Le Cordon Bleu och i Sverige har hon haft privilegiet att arbeta med bland annat Melker Andersson, Danyel Couet och Andreas Askling. Nu fyller hon på sin gedigna meritlista med rollen som kökschef på Icehotel.

Målet med den nya rollen är för Camila att kombinera smaker och lokala råvaror på ett nytt och spännande sätt. Hon vill ge alla besökare en ny upplevelse, något överraskande oavsett om du bor i Sverige eller är på besök från utlandet. Menyns fokus kommer att ligga på de lokala råvaror som säsongen har att erbjuda, det mesta hämtas från skog, berg och älvar i området. Även dekorationer och tallrikar kommer att bli en påminnelse om att du befinner dig 20 mil norr om polcirkeln.

– Att jobba med lokala produkter och råvaror är något som är otroligt viktigt för mig. Vi har så många unika och fantastiska råvaror här uppe i Jukkasjärvi och det är något jag vill lyfta fram genom att skapa moderna och kreativa maträtter, med inslag av traditionell tillagning så som rökning och torkning. – Säger Camila Bianco.

Icehotel erbjuder sina besökare tre olika restauranger, alla med olika stilar, mat och teman. I à la carte-restaurangen kan du beställa rätter från menyn, eller förboka en ismeny med tillhörande dryckespaket. Här äter du i en varm och ombonad miljö med inslag av is.

Under vintern öppnar även Verandan upp, restaurangen där besökarna slår sig ner vid ett u-format chef’s table med god utsikt över kvällens skådespel – kockarna och deras matkonster. Gästerna blir serverade en smakrik meny samtidigt som kockarna berättar om maten och råvarorna. Årets meny är inspirerad av de åtta samiska årstiderna och det kommer därför att finnas smaker både av sommar och av vinter. Tack vare metoder som att frysa och torka kan sommarens råvaror användas även under vinterhalvåret, på detta års meny ser vi det i form av till exempel maskros, björk och bär.

Hotellets tredje restaurang är den traditionella och mysiga Hembygdsgården. Här serveras en enklare meny bestående av bland annat pizza bakad i Hembygdsgårdens pizzaugn, självklart även detta med norrländska inslag så som souvas och kalix löjrom.

Utöver restaurangerna erbjuder Icehotel sina gäster möjligheten att äta middagar ute i vildmarken. Njut av denna fantastiska upplevelse med måltider tillagade över öppen eld under alla årets säsonger, från norrsken till midnattssol.

Camila ansvarar för alla tre restauranger på Icehotel, samt menyn till vildmarksmiddagarna. À la carte-menyn öppnar 1 september, Verandan och Hembygdsgården under samma helg som säsongshotellet invigs i december.

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.