Xperhotelsandtable rekommenderar glassarna med följande ord:
Triumf Glass, ett välkänt svenskt glassföretag, har lanserat sina vårnyheter och vi på Xperhotelsandtable har naturligtvis testat oss igenom hela deras sortiment. Låt oss fördjupa oss i några av de spännande nya glassmakerna.
Först ut är Farbror Arnes Kanelbulle-glass. Smaken av klassisk kanelbulle är mycket framträdande, och glassen har en otroligt len och smakrik konsistens. Tillverkaren har valt att doppa glassen i vit choklad och tillsatt ett knaprigt inslag med kanelsmak. Denna glass tillsammans med en nybryggd kopp kaffe är en mäktig kombination som tar en direkt tillbaka till farmors köksbord.
Nästa glass vi testar är Farbror Arnes Lemon Curd. Detta är en glass som är så otroligt god att vi knappt kunde motstå att gå tillbaka och ta en andra tugga per omgående. Glassen domineras av en ljuvlig citrongräddsmak, och den vita chokladen som är droppad över gör verkligen succé. Vi uppskattar också att man har placerat en härligt syrlig citronkärna i mitten av glassen, vilket ger en spännande och unik smakupplevelse.
Vi testar också Gammaldags Gräddglass ”Sommarspecial” – Jordgubb & Lemon Curd. Denna glass tar oss äldre i testgruppen direkt tillbaka till barndomen, då vi lekte ute utan mobiltelefoner och getingarna var den största faran sent en sommarkväll. Här bjuds man på en underbar blandning av söt jordgubb och fräsch citron, en kombination som får oss att önska att sommaren aldrig tar slut.
Den ”vanliga” Snickers-godisen är precis lika vanebildande och ett måste för många konsumenter som denna glass kommer att bli. Glassen bjuder på en tydlig och intensiv smak av rostade jordnötter, vilket ger en härlig nötig och krämig karaktär. Karamellsmaken är även så underbar att den gör att man knappt kan sluta äta. Detta gör att denna glass blir en riktig favorit, särskilt för oss äldre testpersoner. Kanske beror det också på att glassen är lite mindre till storleken, vilket gör den lättare att avnjuta mellan möten eller under bilresor.
Populär godis, nu som glass – Kinastrut – Denna glass blir en absolut favorit för hela testgruppen. Kombinationen av kola- och vaniljsmak i en delikat blandning, tillsammans med kexbitarna, är helt enkelt himmelsk. Smakupplevelsen får en nästan omtumlande effekt, då tankarna ofrånkomligen dras till det klassiska Kinagodiset, medan man ändå njuter av en glass. Detta är en produkt som ni definitivt måste testa själva – (ni kommer garanterat älska den kolastång som gömmer sig inne i glassen!).
Geisha Crunchy – Ytterligare en välkänd godisklassiker som nu förvandlats till en utsökt glass. I testgruppen är vi riktigt förtjusta över denna kombination, där den krämiga chokladglassen möter den härliga hasselnötsfyllningen. Balansen mellan dessa smaker är riktigt lyckad. Det som kanske överraskar mest är det salta inslaget i glassen, men detta ger faktiskt en spännande kontrast till den annars väldigt söta smakupplevelsen. Sälta ligger i utsidan. Upplev det!
Stella, som är 5 år gammal och deltar i testgruppen, förklarar att hon alltid kommer lägger sin favoritglass från Triumf Glass i shoppingvagnen, oavsett om mamma eller pappa säger nej. Hon tycker att det är viktigt att få sin vilja igenom och att shoppa det hon verkligen vill ha, även om föräldrarna kanske inte håller med.
Stellas uppträdande i sin argumentation om glassarna vid testet visar tydligt att hon redan i unga år har utvecklat en stark känsla för kvalité och smak.
– Kinastruten var hennes favorit. PUNKT. Enligt Stella själv.
Och vi alla i testgruppen är villiga att hålla med Stella, struten var toppen och blir totala segraren av alla dessa glassar!







