Njut till bröllop fest vardag
Bubbies har ordet:
Bubbies är en mochiglass (uttalas moh-chee), som är en alldeles lagom stor glassdelikatess som är inlindad i mjuk, söt deg. Det yttre lagret, mochin, är gjord av rismjöl och är sötad med naturliga ingredienser för en helt unik textur och smak
När du väl bitit igenom och smakat mochin kommer du till en premium-gräddglass, gjord på en blandning av flera högkvalitativa ingredienser. Bubbies finns i flera olika smaker och är smaksatta med naturliga ämnen.
Glassen avnjuts som den är, till kaffet eller som dessert vid ett festligare tillfälle. Njut av din Bubbies, med vetskap om att den enbart består av väl tilltänkta och naturliga råvaror och ingredienser. Och självklart massor av kärlek.
Om Bubbies som företag:
När Tobias Hernstig under en resa till Hawaii smakade på Bubbies för första gången var han för evigt fast. Den krämiga glassen som var mjukt omlindad av mochi var i särklass den bästa glassen Tobias någonsin ätit, och i den stund bestämde han sig för att se till att även Norden skulle få smaka dessa delikatesser. Tillsammans med hans vän och affärspartner Mattias Lindström tog de varumärket och glassen Bubbies även till Sverige under 2013. Sedan dess har Bubbies vuxit och finns idag i flera hundra butiker både i Sverige och Norge.
”Bubbies är en dessert för dem som ska fira med släkt och vänner, eller för den som önskar sig något extra lyxigt i vardagen. Bubbies är en perfekt dessert att bjuda på vid stora, lyxiga tillställningar då man dels kan välja att servera dem med tillbehör på tallrik, men man kan också välja att servera dem smidigt direkt i handen som ett snack.”
Mattias Lindström, en av grundarna och ägarna Tweet
Ni förstår säkert varför vi på Xperhotelsandtable vill uppmärksamma dessa Bubbies. För, vad kan vara mer passande till ett bröllop än att ha dessa härliga små glassdelikatesser serverade på ett fat till allt från bröllopsskålen till den festliga bröllopsdesserten. Det finns mängder med härliga Bubbies. Kika gärna på bubbies.se. Vi har valt att prova och rekommendera 5 stycken ur Bubbies produktsortiment som vi verkligen tror passar till sommarbröllopet.
Vi rekommenderar varmt smakerna. Mango, Passionsfrukt, Choklad kokos, Hallon vit choklad, Sakura ( Japansk körsbärs) och du, bröllopet är kanske en av de störa dagarna i ditt liv. Då spara man inte på krutet och denna glass är värd varenda krona då den är lyxig, karaktärsfull och unik på alla plan.
Mango- Ljusorange mochi virad runt Mango gourmetglass. Ett uppfriskande stänk av mango som smakar som att äta frukten själv.
Såhär tycker Xperhotelsandtables testgrupp om denna Bubbies
En mycket frisk smak med tydliga smak från solmogen mango. Denna Bubbies har frisk och syrlig och karaktär och glassen är krämig och god. Denna är perfekt att skåla in de nygifta brudparet med. Väldigt läskande svalkande och god smak.
Av 10X tilldelas denna Bubbies av Xperhotelsandtables testgrupp 10X
Vi rekommenderar denna dryck till bröllopsskålen och den Bubbies i kombination
Torr, nyanserad, mycket frisk smak med inslag av äpplen, ljust bröd, vit choklad, apelsin och mineral
Choklad kokos – Chokladsmaksatt, mörkbrun mochi lindad runt vår Kokos gourmetglass. Denna påminner en del om en fryst Bounty.
Såhär tycker Xperhotelsandtables testgrupp om denna Bubbies
En smak som vi tror många känner igen. Den smakar verkligen som en fryst version av Bounty. Mycket lätt att tycka om och perfekt då smaken är bredd att bjuda på till bröllopsskålen. Vi tycker att denna Bubbies har en dominerade kokossmak vilket är värt att tänka på då den ska serveras som första tilltugget på bröllopsfesten. Vi vill gärna lägga till att denna bubbies en varmsommar dag är verkligen sommar, den doftar också underbart gott. Vi rekommenderar även att avsluta bröllopsmiddagen med denna till kaffet!
Av 10X tilldelas denna Bubbies av Xperhotelsandtables testgrupp 10X
Vi rekommenderar denna dryck till bröllopsskålen och denna Bubbies i kombination
Nyanserad, fruktig, mycket frisk smak med inslag av gula äpplen, nougat, ljust bröd, mineral och citron
Passionsfrukt – Ljusorange mochi virad runt Passionsfrukt gourmetglass. En bit syrlig, en bit söt – precis som en passionsfrukt.
Såhär tycker Xperhotelsandtables testgrupp om denna Bubbies
Spännande smak som verkligen lämnar ett frisk och stark intryck. Smaken är passionsfrukt är dominerade och mycket frisk syrlig och god. Här bjuder du verkligen dina bröllopsgäster på en snackis. Bubbies har en otroligt vacker färg också och passar ypperligt en het sommarkväll.
Av 10X tilldelas denna Bubbies av Xperhotelsandtables testgrupp 9X
Vi rekommenderar denna dryck till bröllopsskålen och den Bubbies i kombination
Ungdomlig, fruktig smak med inslag av päron, ananas och citrus
Hallon vit choklad – Lätt röd mochi som är smaksatt med hallon och lindade runt vår Hallon Vit Choklad ”Galaxy” gourmet glass. ”Galaxy ” är en fin belgisk choklad vävd genom hela glassen.
Såhär tycker Xperhotelsandtables testgrupp om denna Bubbies
Mycket god och smakfull Bubbis. Här får du verkligen smaken av vit härlig choklad blandat med det friska från sommaren. Detta är verkligen en bröllops-Bubbies. Men blir glad av att äta den och den smakar genuin och mycket på samma gång. Se till att ha några extra på lager för dessa kommer gå åt.
Av 10X tilldelas denna Bubbies av Xperhotelsandtables testgrupp 10X
Vi rekommenderar denna dryck till bröllopsskålen och denna Bubbies i kombination
Fruktig smak med inslag av smultron, kex, persika och blodapelsin.
Sakura (Japanskt körsbär) – Japanskt Körsbär – Ljusrosa mochi smaksatt med en ljuv körsbärsmak lindad runt vår Vanilj gourmetglass.
Såhär tycker Xperhotelsandtables testgrupp om denna Bubbies
Verkligen en Bubbies i kärlekens varma tecken. Denna Bubbies har en tydligen och kraftfull smak av sommarkörsbär. Den är verkligen ett tilltugg som passar att skåla in det nygifta brudparet med. Körsbärs är ju lite av en kärlesfrukt så vad kan passa bättre än denna! Vi tycker också att man lyckas i denna Bubbies att nyansera körsbärssmaken till perfektion så den inte dominerar eller blir för industriell i smaken. Mycket naturnära smak och doften från körsbärsblom är mycket fin. Detta tror vi blir en riktigt bra Bubbies att starta bröllopsfesten med. Den passar även utmärkt till dessert på ett bröllop
Av 10X tilldelas denna Bubbies av Xperhotelsandtables testgrupp X
Vi rekommenderar denna dryck till bröllopsskålen och denna Bubbies i kombination
Fruktig, mycket frisk smak med inslag av gula äpplen, ljust bröd, nötter, persika och grapefrukt.
Vad sägs om att bjuda dina gäster på en dessert som både imponerar till utseende och till smak? Med detta enkla recept fixar du enkelt en efterrätt som faller de flesta i smaken.
Placera björnbärskompott i botten av en tallrik. Dela sedan Bubbies från två olika smaker (på bilden är det pistage och japanskt körsbär) i halvor och placera omlott som på bilden. 3-4 halvor per person rekommenderas. Garnera sedan med hallon, björnbär och rosa chokladkulor. Lägg sist på blommor eller förslagsvis mynta som dekoration och servera direkt!
Bubbies passar perfekt som exklusiv dessert till din fest eller ditt bröllop. Vackra att titta på, goda att smaka och enkla för gästerna att äta eftersom du kan äta Bubbies med handen. Inspireras av bilden och servera Bubbies i en hjärtform tillsammans med vackra, ljusa blommor.
Bubbies med smak av Salted Caramel
Kakaopulver
Dulce de leche
Vispad creme fraiche
Mörk choklad (70%)
Rostade pecannötter
Kolasås
Pudra kakao som en rand på botten av det fat du tänkt servera på. Placera ut Dulce de Leche på de ställena du tänkt lägga dina Bubbies med smak av Salted Caramel. Vispa cremé fraiche med lite vaniljpulver och spritsa den delvis på Dulce de Lechen och delvis vid sidan av som på bilden. Dela Bubbies i halvor och placera dem i den vispade creme fraichen. Dela sedan några rutor mörk choklad som du sätter i den vispade creme fraichen som du spritsat vid sidan av. Lägg sedan ut rostade pecannötter som dekoration och avsluta med att ringla kolasås över Bubbieshalvorna!
Servera direkt så dina Bubbies inte hinner smälta.
Det var inte så länge sedan resan med vad som kanske är världens godaste glass, startade. Året var 2013. Tobias, en ingenjör och entreprenör besöker sitt drömresemål Hawaii. På ön upplever Tobias allt från vita stränder och höga vågor till exotiska drinkar och nya bekantskaper. Däremot är det något helt annat, och aningen oväntat som ger störst effekt på hans tillvaro. Nämligen ett glasscafé.
Tobias besök på caféet Bubbies Hawaii Ice Cream banade väg för en lång resa kantad av utmaningar, nya relationer och erfarenheter. Redan vid första anblicken av Bubbies Mochi Ice Cream väcktes uppmärksamheten mot den lilla pastellfärgade glasskula som inte var lik något Tobias tidigare smakat, varken till det söta utseendet eller sin delikata smak. Att köerna slingrade sig långa in till caféet förstärkte insikten om att Tobias känsla var korrekt. Bubbies var något extraordinärt.
NUTID
Fem månader senare var företaget Nordic Mochi AB startat och Tobias, tillsammans med sin nya affärskollega och barndomsvän Mattias mötte den första leveransen av Bubbies som efter veckor på Atlanten gick i hamn i Göteborg. Sedan dess har expansionen av Bubbies gått spikrakt uppåt och idag, tre år efter att båten gick i hamn, har kunder över stora delar av Sverige möjlighet att avnjuta Bubbies i sina lokala butiker och på utvalda caféer. Med stor medial uppmärksamhet, omnämningar i magasin som Elle Sverige, Damernas Värld, Mama och Solo och visad uppskattning från profiler som Marie Serneholt, Edward Blom, Angelica Blick och Efva Attling fortsätter Bubbies att expandera som kvalitetsprodukt i ett glassälskande Sverige.
FRAMTID
Framtidens planer för Bubbies är storslagna och Bubbies ambition är att varje enskild person ska kunna avnjuta denna premium-glass, gjord på uteslutande kvalitativa och glutenfria ingredienser, oavsett bostadsort. Genom att vara en populär dessert på världsomnämnda restauranger som Nobu, en glass delikat nog för att platsa i ett utopiskt himmerike, tror vi att Bubbies resa i Sverige bara börjat. Välkommen att följa med längs vägen.
Tobias Hernstig,
VD och grundare av Nordic Mochi AB, Bubbies Norden







