Président introducerar ”Crème de”: Bredbar fransk ost med smaker av Brie, Tryffel och Chèvre

Président lanserar nu ”Crème de”, ett helt nytt sortiment av bredbara ostar gjord på autentisk fransk ost. Med smaker av Brie, Tryffel och Chèvre introduceras tre produkter i smidiga vardagsförpackningar som passar lika bra till lunchen som till festens ostbricka.

Nu introducerar Président ”Crème de”, ett nytt sortiment som förenar franska smaker med smidigheten hos bredbara ostar. Produkten är ett svar på det ökade intresset för enkla men smakrika högkvalitativa matprodukter och riktar sig särskilt till de konsumenter som söker en ny, större smakupplevelse vid frukostbordet liksom för festens ostbricka.

Med sin nya innovation har Président valt att fokusera på just smak och konsistens för att kunna öka intresset för kategorin bredbara ostar. ”Crème de” är gjord på autentisk fransk Brie- och getost från franska Vosgeser och kommer i flera krämiga smaker som går att äta direkt eller att ha i matlagningen för att ge extra smak till grytor och såser.

— Vi har sett att många älskar den genuina smaken av fransk ost och vill gärna äta det oftare. Samtidigt söker konsumenten enkla, smidiga lösningar i sin vardag, vilket gör det kanske svårt att få den där smakupplevelsen man söker. Därför har vi tagit fram ”Crème de”, där vi hämtat det bästa ifrån krämiga franska ostar som enkelt går att ha på mackan eller i grytan, så att varje dag kan få en fransk touch, säger Cecilia Lindwall, marknadschef för Président.

arallellt med ”Créme de” lanseras även ”Président le Brie Caractère”, en ny typ av brieost framtagen specifikt för brieälskare. Genom ett helt nyutvecklat recept är ” le Brie Caractère” producerad på pastöriserad komjölk och innehåller en annorlunda bakteriekultur som skapar en särskilt krämig brieost med en mycket aromatisk och rik smak.

— Med ” le Brie Caractère” har vi velat fylla ett gap i marknaden, med konsumenter som vill ha en intensivare smak men som väljer bort ”Brie de Meaux” på grund av pris eller att den är opastöriserad. Genom det nya receptet vi tagit fram för ” le Brie Caractère” vill vi som marknadsledande varumärke inom brieostar nu öka värdet i delikatessen med en produkt som kan glädja ännu fler, säger Cecilia Lindwall.

Président ”Crème de” kommer i följande smaker och förpackningar – ”Crème de Brie” 125-gram, ”Crème de Brie med Tryffel” 105-gram, samt ”Crème de Chèvre” 125-gram.
”Président le Brie Caractère” erbjuds i en 2,4-kilograms förpackning. Samtliga produkter finns på ICA i hela landet från och med vecka 38.

Så här tycker Xperhotelsandtables testgrupp om ostarna

Utan att tveka är detta de absolut bästa bredbara mjukostarna vi någonsin smakat. Detta är så gott så vi kommer aldrig mera bjuda på ostbricka utan att ha med dessa på vår bjudning. Vi fullkomligt älskar produktens höga smak, detta gäller alla tre produkterna. Ostarnas konsistens är fylligt och krämigt. 

Av 10X tilldelas ostarna av Xperhotelsandtables testgrupp 10X

Smaken är mild och god. Här bjuds du på krämig och fyllig smak med en perfekt sötma och syrlighet. Detta är verkligen mjuk fin Brie när den är som bäst 

Att man valt att addera tryffel till denna Brie är helt underbart val. Smaken blir både djupare och ännu mera fyllig. Vi älskar smaken och anser att detta är ostbrickans höjdpunkt.

När man inte trodde det kunde bli bättre. En stark och tydlig smak av Chevre som har en lång och god eftersmak. Detta är kärlek vid första mötet

Skånemejerier grundades 1964 och har sedan dess värnat om den svenska mjölkbonden och om mångfalden på den svenska mejerimarknaden. Bland våra varumärken finns Skånemejerier, Bravo, Allerum, Hjordnära, Åsens Lantmjölk, MåVäl, Salakis, Président, Galbani och Lindahls som erbjuder ett brett sortiment av b.la. dryckesmjölk, ost, kvarg och fruktdrycker. Skånemejerier har fyra produktionsanläggningar och sysselsätter drygt 700 medarbetare. Närmare 350 mjölkbönder i Skåne och Sydsverige levererar mjölk till våra mejerier. Sedan 2012 är Skånemejerier en del av Groupe Lactalis och omsätter 2018 ca 4,1 mdkr.

Läs mer på www.skanemejerier.se eller följ oss på Facebook www.facebook.com/skanemejerier.

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.