Nyhet – Goda nötter i påse

Enligt jordbruksverkets statistik konsumerar vi svenskar dubbelt så mycket socker som vi borde. Famora Foods väljer att göra någonting åt det växande folkhälsoproblemet genom att erbjuda högkvalitativa produkter utan tillsatt socker.

Den nya produktserien heter passande nog DOERS som bygger på att inspirera folk att ta tag i saker istället för att bara prata om det de borde göra. Det kan handla om att komma iväg till gymmet eller att äta hälsosammare.

Första produkten ut på marknaden är proteinchokladdragerade nötter i olika nötmixar. Helt utan tillsatt socker, med extra protein för att toppa produkten ytterligare. Smaken och känslan av fyllig choklad och krispiga nötter är kvar.

-Kvalitet, inspiration och innovation. Tre ord som väl sammanfattar våra produkter, säger

Såhär tycker Xperhotelsandtables testgrupp om Cashews & Peanuts

Mycket imponerade produkt rent generellt. Fina smaknyanser i både choklad och harmonin med nöten ( Inkl sältan från jordnötter som finns i alla påsar). Vilket gäller alla påsar. Just Cashews & Penauts har väldigt god nöt och vi rekommenderar denna påse som ett energitillskott innan eller efter träning. Mycket lätt att tycka om och ger energi och känns mycket hälsosam. Perfekt storlek på var nöt.

Av 10X tilldelas denna påse av Xperhotelsandtables testgrupp 10X

Såhär tycker Xperhotelsandtables testgrupp om Hazelnuts & Peanuts

En riktigt favorit nöt som omsluts av fina och god choklad. Detta är en perfekt påse att alltid ha med sin som energibooast eller mellanmål i väskan, eller ”on the run” Detta är perfekt ”bilgodis” för oss vuxna! Extra plus för stora nötter och generös påse!

Av 10X tilldelas denna påse av Xperhotelsandtables testgrupp 9X

Såhär tycker Xperhotelsandtables testgrupp om Almonds & Peanuts

En riktig favorit. Smaken är något fruktigare och söt och nöten är krispig och god. Denna påse tror vi passar utmärkt till fredagsmyset och passar nog många olika personer då smaken är mild och väldigt tiltalande. Plus för mättnads känslan när man äter dessa nötter. 

Av 10X tilldelas denna påse av Xperhotelsandtables testgrupp 10X

DOERS kommer att finnas i COOPs butiker samt i utvalda ICA butiker från vecka 19.DOERS finns i smakerna: CASHEWS & PEANUTS, HAZELNUTS & PEANUTS, ALMONDS & PEANUTS i storleken 100g, alla med 20g protein/påse.

Famora Foods AB är ett familjeföretag som producerar olika typer av snacks, nötter, torkad frukt och saffran. Företaget grundades redan 1987 av Yousef Orang. Med Yousef som styrelseordförande drivs företaget idag i andra generationen av syskonen David (VD), Jonas, Susanna och Elias.

Läs mer om våra varumärken på vår hemsida famorafoods.se

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.