Nu lanseras den fjärde smaken i Twistserien från Minttu – Minttu Twist Karamel. Den nya smaken av krämig kola och frisk mint, vars lekfulla flaska även sätter sin prägel i barskåpet, finns på Systembolagets beställningssortiment från och med den 2 september.
Pepparmintshoten från Finland utökar sin lekfulla produktserie Minttu Twist med en ny smak – en shot med len smak av krämig kola och frisk mint. Minttu Twist Karamel kommer som ytterligare ett svar på den stora efterfrågan av shots med låg alkoholhalt. Till skillnad från Minttus klassiska original med pepparmintsmak är Twist-serien svagare och innehåller endast 16 procent alkohol i förhållande till orginalets 35 procent. Den 2 september lanseras Minttu Twist Karamel i Systembolagets beställningssortiment.
Vi fortsätter att addera nya spännande smaker inspirerade av den klassiska pepparmints-Minttun. Twistserien och nyförvärvet Karamel bör serveras kall som shot men ger också konsumenten ett nytt, modernt alternativ som smaksättning i drinkar, säger Pia Hägglöf, varumärkesansvarig för Minttu.
Minttu Twist Karamel är en smaksättning som passar perfekt till den trendiga Freakshaken. En milkshake, drink och efterrätt i ett som under de senaste åren tagit sociala medier med storm. Hoppa på freakshaketåget med Minttus egna recept! För att ge olika karaktär på din skapelse, prova även smakerna Laqriz, Polka och Bubblegum i Minttu Twist-serien. Låt fantasin flöda och freak out!
Minttu Twist Karamel
Arikelnummer: 82550
Alkoholhalt: 16,0%
Pris: 149 kr för 50cl
Minttu Twist Freakshake
- 50 ml Minttu Twist
- 50 ml Mjölk
- 2 Skopor vaniljglass
- 1 skopa is
Blanda ingredienserna i en mixer. Häll ned de mixade ingredienserna i ett glas. Tillsätt sedan vispgrädde och garnera med allt gott du kan tänka dig så som donuts, kakor, marshmallows eller godis.
Så här tycker Xperhotelsandtables testgrupp om Minttu Twist Karamel
Denna serie av Minttu har vi på Xperhotelsandtables följt och även provat varje ny smak som adderas till serien. Därför känns det nu extra spännande när Minttu lanserar ny härlig smak där man valt att mixa karamellsmaken i originalsmaken.
Hur smakar detta då.?……..
Vi kan säga så här, besviken blir man inte! Fortfarande finns den härliga originaltonen av Minttu där, men karamellsmaken är sött, sockrig och mycket tydlig. Vi tycker att denna variant är en fullpott. Riktigt god och vi ser även användningsområden för denna dryck i allt från kaffedrinkar till härliga smoothie. Smaken karamel är även en smak som passar alla årstider. Detta är verkligen en dryck som vi tror kommer göra mycket kul och nöje för dig som gillar att mixa olika drinkar och drycker för servering på dina middagar.
Notera gärna att drycken ska serveras kyld i smoothie samt att det behövs inte så mycket för att ge ”smakeffekten” i dina kreationer.
Av 10X tilldelas Minttu med karamel av Xperotelsandtables testargrupp 10X
Om Pernod Ricard Sweden AB
Pernod Ricard Sweden AB är ett ledande vin- och spritföretag som, utöver sina egna produkter, representerar ett antal utvalda producenter. Absolut Vodka, Jameson Irish Whiskey, Beefeater Gin, Martell Cognac, Jacob’s Creek, Stoneleigh samt Perrier-Jouët och Mumm är några av de varumärken som ingår i den breda produktportföljen vilken utgör ett komplett sortiment för den svenska marknaden. Bolaget ingår i den franska Pernod Ricard koncernen, listad på CAC 40, med verksamhet i 85 länder och med fler än 19 000 medarbetare. Pernod Ricard Sweden främjar ansvarsfullt drickande och är medlem i European Forum for Responsible Drinking (EFRD).
För mer information gå till http://www.pernod-ricard-sweden.com







