Marc Dudet Beaujolais Villages Artnr 2317
Pris 129:-
Årgång 2021 av Marc Dudets Beaujolais- Villages når systembolagets hyllor i mars.
Svalare temperaturer, frost och hagel ledde till lägre skördeuttag och viner som präglas av en fräschare syra och mer framträdande toner av färska örter än föregående år.
Negocianten Marc Dudet grundades i början av 80-talet i den lilla byn Romanèche-Thorins. Dudet gör moderna viner med kontrakterade odlare från olika delar av Bourgogne, bland annat Beaujolais & Pouilly-Fuisse.
Hans viner upplevs, för regionen betraktat, smakrika med ett mineraldrivet avslut.
Xperhotelsandtable rekommenderar drycken med följande ord:
Smak: Vinet bjuder på höjden av smaken från blåbär. Vinet bottnar i tydlig smak av hallon. Vilket vi också anser är genomgående karaktär på vinets smakuttryck. Vinets avslut präglas av smaken från skogshallon.
*( Notera gärna lakritsen fina toner som stundtalsdyker upp när man avnjuter vinet)
Passar till: Ett vin som vi tror passar flertalet rätter. Vi väljer att avsmaka den till lax och tomatsallad. En mycket fin kombination.
Temperatur: Vi väljer temperera vinet till 16 grader. Ett gradantal vi anser passar detta vinet perfekt.
Sammanfattning:Detta är ett mycket fint balanserat vin som vi upplever som bärigt och med stor smakpalett. Perfekt vin för sommaren och grillat, gärna fisk från grillen







