Tom Tits Experiment och Lindbloms kafé & bageri på Torekällberget inleder nytt samarbete. Genom att erbjuda ett förstklassigt utbud av fika, kompletterat med egen kafferostning, hoppas Tom Tit locka fler fikasugna besökare. Samarbetet stärker även banden mellan två viktiga aktörer inom kommunen.
Både Tom Tit och Torekällberget är hängivna åt att erbjuda mat- och smakupplevelser utöver det vanliga. Lindbloms kafé & bageri står för traditionellt hant- och bakverk men tar steget utanför det ordinarie utbudet för att kroka arm med Tom Tits aktuella utställning Träna som en astronaut. I sommar kan den som besöker Tom Tits restaurang och café därför njuta av barnsligt goda chokladbollar med blått strössel och lika knallblåa dammsugare. För den som är sugen på något mer traditionellt finns utsökta hallongrottor, chokladbiskvier och mazariner med toscatäcke.
— Torekällberget och Tom Tits Experiment har många beröringspunkter och möjligheter till samarbete. Jag ser det här som ett första steg i ett gemensamt arbete att skapa minnesvärda och smakrika upplevelser för båda verksamheternas gäster – både långväga och lokala. Vem vet vad vi hittar på härnäst, säger Viveka Andersson, museichef på Torekällberget.
Cirkulära synnergieffekter
Det lokala samarbetet är ett steg i strävan efter att främja Södertälje som besöksmål men här återfinns också cirkulära synergieffekter. De kanelbullar som ingår i Tom Tits lunchservering räddas från att slängas genom att torkas till skorpor, vilka sedan mixas till ett ”crunch” som bageriet förädlar i smarriga desserter som frozen cheesecake och äppelkaka.
Lindbloms kafé & bageri är en viktig aktör vad gäller arbetsträning och språkträning i kommunen. Det här är något som Daniel Magnusson, kökschef på Tom Tits Experiment, uppmärksammar: ”Det känns helt rätt att stötta denna typ av samhällsansvar.”
Förhoppningen är att samarbetet kan leda till ännu bättre och godare upplevelser, samt en starkare gemenskap så att fler kan få njuta av det bästa Södertälje har att erbjuda.