Frida Björklund intar rollen som hotelldirektör

Quality Hotel Prisma i Skövde
Quality Hotel Prisma i Skövde har fått en ny högsta chef. Frida Björklund återvänder till hotellbranschen som ny General Manager den sjunde januari 2026 och tar med sig omfattande erfarenhet av ledarskap, gästupplevelse och processutveckling för att stärka Quality Hotels position som Skövdes självklara mötesplats.

 

Frida har bred erfarenhet inom såväl hotellverksamhet som kommersiellt ledarskap. Hon återvänder nu till Strawberry, där hon tidigare arbetade i olika operativa roller på hotellen i Skövde mellan 2010 och 2016, bland annat som receptionsansvarig. Sedan dess har hon innehaft ledande positioner, senast som Customer Service Manager med ansvar för Skandinavien och Global Process Owner på Orkla House Care. Dessförinnan var hon chef för kundservice och eftermarknad på Nobia Svenska Kök.
– Det är oerhört glädjande att få återvända till hotellbranschen och särskilt Quality Hotel Prisma, en mötesplats som både jag och många andra Skövdebor känner väl. Jag har alltid burit med mig passionen för gästupplevelse och den starka servicekultur som Quality står för. Att få kombinera den grunden med det strategiska ledarskapet jag har utvecklat genom åren är fantastiskt. Nu ser jag fram emot att, tillsammans med teamet, leverera de bästa mötes- och boendeupplevelserna i Skövde och lyfta Quality Hotels glädje och enkelhet till nästa nivå, säger Frida Björklund, tillträdande General Manager.
Hennes ledarerfarenhet från branscher med starkt fokus på gästnöjdhet ses som en stor tillgång i att driva Quality Hotels mål om enkelhet och bästa möjliga upplevelse. Quality Hotel Prisma är en viktig mötesplats för affärsgäster, familjer och inte minst sportlag i Skövde, och Fridas kompetens blir central i den fortsatta utvecklingen. Till dess att Frida tillträder sin nya roll kommer Ina Aganovic att vara tillförordnad General Manager. 
– Vi hade många duktiga kandidater som sökte tjänsten, men Frida var vårt solklara val. Hennes ledarskap är inspirerande och närvarande, med en stark förmåga att agera coach och bygga en teamkänsla. Hon bidrar med en positiv energi och en vilja att skapa delaktighet, intresse och arbetsglädje, vilket är grunden för att kunna leverera bästa möjliga resultat och nå gemensamt uppsatta mål för att vidareutveckla härliga upplevelser för alla sorters gäster som besöker Quality Hotel Prisma, säger Susanna Ståhl, Vice President Quality Hotel.

 

Om Quality Hotel Prisma
Quality Hotel Prisma är ett familjevänligt och bekvämt hotell med 114 rum mitt i Skövde, strategiskt beläget vid den grönskande Boulognerskogen och nära resecentrum, shopping samt Arena Skövde. Hotellet är en populär mötesplats för affärsresande, sportlag och barnfamiljer. Gäster erbjuds The Social Bar & Bistro, gym med bastu samt moderna konferensmöjligheter. Med The Social Lounge och frukost inkluderad i vistelsen skapar hotellet en avkopplande bas nära stadens alla upplevelser.

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.