Elite Hotels öppnar asiatisk toppkrog tillsammans med krögaren Jonas Svensson

Till sommaren får Växjö en ny stjärnkrog när krögaren Jonas Svensson återigen väljer Elite Hotels of Sweden som partner inför öppningen av en av Sveriges mest omtyckta krogar – Miss Voon.

Genom att kombinera smaker från alla de asiatiska köken med en skandinavisk grund har Miss Voon kommit att bli en av de starkast lysande stjärnorna på Sveriges kroghimmel. Den första Miss Voon-restaurangen skapades av Jonas Svensson redan 2011 och ligger på Sturegatan i Elite Eden Park Hotels lokaler invid Stureplan i Stockholm. Sedan dess har samarbetet fortsatt där Miss Voon har kommit att bli en självklar del i Elite Hotels of Swedens restaurangutbud, nu senast på Elite Stadshotellet i Växjö där den nya krogsatsningen äger rum.

”Vi arbetar kontinuerligt med att erbjuda Sveriges bästa hotellupplevelse och i det arbetet ingår givetvis av vi levererar en fenomenal gastronomisk upplevelse. Därför är vi oerhört glada över att Jonas Svensson väljer att öppna ännu en toppklassiga Miss Voon-restaurang i ytterligare ett av våra hotell,” säger David Halldén, VD och Koncernchef för Elite Hotels of Sweden.

I Elite Stadshotellets tidigare restauranglokal Lagerlunden påbörjas nu arbetet med att sätta det nya krogkonceptet där öppningen väntas ske till sommaren. Inredningen, som också den förenar asiatiskt med skandinaviskt, är gjord av den renommerade inredningsarkitekten Thomas Sandell. Restaurangen kommer att bli den fjärde i raden där man hittar stjärnkrogen på en handfull av Elite Hotels of Swedens hotell. Däribland Elite Eden Park Hotel i Stockholm, Elite Hotel Academia i Uppsala och nya The Wood Hotel by Elite i Skellefteå – där öppningen av Miss Voon skedde i samband med krogens 10-årsjubileum.

”Med målsättningen om att skapa minnesvärda besök för våra gäster är vi givetvis glada över att inom kort kunna erbjuda Miss Voon i ännu ett av våra hotell. Vi tror definitivt att detta kommer att skapa en ny besöksanledning i staden där vi kan erbjuda Växjöborna och våra mer långväga gäster en helhetsupplevelse med fantastisk mat och boende under ett och samma tak,” berättar Helen Bäckstedt, Hotelldirektör, Elite Stadshotellet Växjö

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.