”Skånemejerier Bara” – Sveriges enda yoghurt utan tillsatt socker eller tillsatser – kommer nu med ny smak av Mango & Passion

Skånemejerier lanserade i början av året ett helt nytt koncept under varumärket ”Bara” Yoghurt, frukt & bär i två smakvarianter – Hallon/Jordgubb och Blåbär/Björnbär – som båda har blivit nya favoriter bland svenska konsumenter. Idag lanserar vi som en uppföljning Bara Yoghurt Mango & Passion både som 1 L och som 330 ml drickyoghurt.

9 av 10 hushåll i Sverige köper yoghurt och det är den 7:e mest frekvent köpta kategorin i hela handeln. Mejeriprodukter till mellanmål ökar och drickyoghurt är det största segmentet. Samtidigt fortsätter de svenska konsumenterna att undvika socker och tillsatser i maten.* För att möta den ökade efterfrågan på hälsosamma produkter i mejerihyllan utvidgar Skånemejerier nu Bara-sortimentet som är baserat på mjölkråvara från sydsvenska gårdar. 

— Skånemejerier Bara Yoghurt, Frukt & Bär är den enda smaksatta yoghurtprodukten i Sverige som är helt utan vare sig tillsatser, tillsatt socker eller sötningsmedel och med nästan dubbelt så mycket frukt och bär jämfört med liknande produkter på marknaden – och dessutom gjord på 100 procent svensk mjölk. Den nya smaken – Mango & Passion – är krämig och god och det är en väl omtyckt smak bland konsumenter. Det känns verkligen tillfredsställande att bidra till en nyttigare vardag för svenska konsumenter, säger Nina Sandström, marknadschef för Skånemejerier.

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.