Nu är det snart dags för Sveriges bageri- & konditorimässa! Den 22-24 september i Kista går mässan av stapeln och, Hallå! det här vill du inte missa!
”Bagerier och konditorier är ett växande kundsegment för oss. På mässan vill vi visa att vi har allt som bagerier och konditorier behöver för att lyckas i sin verksamhet. Det handlar om produkter, utrustning och utbildningar”, berättar Lars Sundberg, försäljningsdirektör. ”Vi är extra stolta över vårt breda sortiment från svenska, småskaliga producenter.”
Sveriges mest kände bagare i montern
Med i montern är bland annat Sébastien Boudet som står framför bakbordet under hela mässan. Kunderna får chansen att lära sig mer om hur de kan jobba med de många olika spännande sorters mjöl som idag finns på marknaden, och är tillgängliga via Martin & Servera.
Sébastien tipsar också om hur man kan göra fyllningar från grunden som både är bra för ekonomin och miljön. Byt ut hälften av nötterna i ett bakverk till exempelvis solrosfrön eller pumpakärnor. Det lyfter smaken till en ny nivå och är också mer kostnadseffektivt. Ett annat exempel på hållbarhetsfokus är hur bagare/konditorer, kan ta till vara på skal och andra rester för att skapa intressanta bakverk.
Spännande leverantörer i montern
I montern kan besökarna på mässan också träffa representanter från spännande leverantörer som Warbro Kvarn, Löfsta Gårdsmejeri, Lemonaid/Charitea, Saltå Kvarn och Åsö Choklad.
Ovan är ett pressmeddelande från Martin & Servera







