Elite Hotels dukar upp till sommarfest med Tareq Taylor och Carina Brydling

Måltiden serveras i tre steg direkt vid bordet
Den 20 maj till den 26 juni bjuder Elite Hotels of Sweden in till sommarfest på flertal hotell runt om i landet. Menyn, som är signerad av Tareq Taylor och Carina Brydling, följer framgångsreceptet från hotellkedjans uppskattade julbord – med säsongens bästa svenska råvaror i huvudrollen.

 

Efter ett mycket uppskattat julbord tillsammans med Tareq Taylor och Carina Brydling, tar Elite Hotels nu nästa steg i sin kulinariska satsning. Under maj och juni förvandlas restaurangerna på utvalda Elite-hotell runt om i Sverige till scenen för en sommarfest, som förenar det bästa ur svensk mattradition med nytänkande – meny signerat av Tareq Taylor och Carina Brydling, två av Sveriges mest respekterade namn inom gastronomin. 

 

Måltiden serveras i tre steg direkt vid bordet: en första servering med salta smaker från havet i sharing-stil, en varmrätt som väljs individuellt och en avslutande dessertbuffé. Detta serveras tillsammans med Tareq Taylors viner, däribland en tysk Riesling, en fransk Crémant och en Pinot Noir. På menyn finns bland annat lerpottasill, kallrökt ASC-märkt lax, ägghalvor med löjrom från Bottenviken, helstekt ryggbiff med choronsås och örtbakad röding med gräslökshollandaise. Vad passar inte bättre än att sätta sommarens punkt med en jordgubbstårta och citrontartlette.

 

”Jag och Carina har skapat en meny som fångar allt det bästa med svensk sommar – havet, de fantastiska råvarorna och den där känslan av att äntligen kunna slappna av”, säger Tareq Taylor, kock och krögare. ”Vi ville att varje servering skulle kännas generös och härligt, precis som ett riktigt sommarkalas ska vara”. 

 

Sommarfesten serveras som både lunch och middag, och priserna börjar från 695 kronor per person exklusive dryck, med viss variation beroende på ort. Tillägg som fördrink, Tareqs vinpaket och konferensmöte i samband med middagen kan bokas som komplement. 

 

”Vårt julbord har blivit en institution för många företag runt om i Sverige, och vi har länge känt att det finns samma behov inför sommaren. Med Tareq och Carina vid spakarna kan vi nu erbjuda en sommarfest som håller samma höga nivå och som erbjuds på många av våra hotell, ett nytt koncept som vi verkligen tror på”, säger Tomas Bäcklund, CMO på Elite Hotels of Sweden.

 

Elite Hotels Sommarfest 2026 
  • Serveras: 20 maj – 26 juni, 2026
  • Meny signerad av Tareq Taylor och Carina Brydling
  • Tre serveringar: sharing-stil, individuellt val av varmrätt, dessertbuffé
  • Pris från 695 kr/person exkl. dryck
  • Serveras som lunch och middag

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.