Chianti del Barone, Systembolagets fasta sortiment Artnr. 2700 Pris 95 kr
För Francesco Ricasoli och hans team är det genuina hållbarhetsarbetet en självklar del i framställningen av högkvalitativa viner. Ekologiska Chianti del Barone visar skörden av gediget hantverk och Toscanas bördiga natur.
En stark hållbar filosofi genomsyrar hela Ricasolis verksamhet. Här förverkligas idén om att ständigt ge tillbaka det vi tar från naturen och kommande generationer. Egendomen sträcker sig över några av de mest autentiska markerna i Toscana – av mer än 1000 hektar egendom i Chianti Classico är endast dryga 200 hektar vingårdar, resten består av orörd mark, skog och öppna landskap.
Ricasolis hållbarhetsarbete utvecklas ständigt och ett naturligt steg i filosofin är att lansera en ekologisk Chianti. Chianti del Barone årgång 2019 är ekologiskt certifierad och finns nu i butik.
”Äntligen, efter en längre tids arbete är jag glad att meddela att Ricasoli utvecklat ett samarbete med en handfull ekologiska producenter som delar vår respekt för att bevara Toscanas vackra landskap, precis så som min familj gjort i över 32 generationer
Francesco Ricasol Tweet
Xperhotelsandtable rekommenderar vinet med följande ord.
Här kommer ett vin som imponerar på oss. Vinet har en mycket fin framtoning där smaken av dess friska örtighet återfinns på höjden. Vinet har en lätt touch av smaken från hallon. Avslutet präglas av vaniljtoner. Vinet karaktäriseras genomgående av en sötare körsbärston, mycket trevligt. Vi väljer att temperera vinet till 17 grader. Ett gradantal vi anser vinet får blomma ut ordentligt vid med sin smakpalett. Vinet passar utmärkt nu i sensommaren och hösten där du med fördel kombinerar vinet med charkbrickan eller tillsammans med rätter där du har lamm i fokuset! Mycket trevligt som vi tror kommer passa riktigt bra in i höst att placera på just din middagsbjudning!
Xperhotelsandtable tilldelar vinet 10X av 10X
Wineworld är en ung och snabbväxande importör på den svenska vinmarknaden. Företaget bildades 2004 och har på kort tid hunnit bli marknadsledande i ett antal olika segment på Systembolaget. Vi är bland de tio största importörena av vin i Sverige, och våra viner finns att köpa både på Systembolaget och restauranger runt om i Sverige.







