ICA lanserar ny vardagsfavorit – färs av nötkött och ärter

Lasagne, köttbullar och tacos. Köttfärs är det kött vi använder allra mest hemma i våra kök. Nu lanserar ICA Hushållsfärs, en färs bestående av 30 procent ärtfärs och 70 procent nötfärs. Färsen har tagits fram för att göra det enkelt att äta mer växtbaserat i vardagen, utan att tumma på vare sig smak eller användningsområde och till ett lägre pris. Jämfört med traditionell nötfärs ger ICA Hushållsfärs cirka 28 procent lägre klimatavtryck*.  
 
– Med ICA Hushållsfärs gör vi det enklare för kunderna att äta mer växtbaserat och proteinrikt i vardagen. Genom att kombinera nöt- och ärtfärs har vi skapat en vardagsprodukt med samma textur och användningsområden som traditionell köttfärs, utan att kompromissa med smaken, säger Mats Heljestrand, kategorichef kött på ICA Sverige. 
 
Den nya färsen består av 70 procent svensk nötfärs från svenska gårdar och 30 procent ärtfärs (ärtprotein från gulärta, vatten och fermenterad lök).  Utöver färsen lanseras även burgare gjord på hushållsfärs med fördelningen 60 procent nötfärs från svenska gårdar, 30 procent ärtfärs och resterande delar vatten, lök, potatis och kryddor.  
 
Livsmedelsproduktionen står för runt en fjärdedel av den globala klimatpåverkan och kött är generellt det livsmedel som har högst klimatpåverkan per kilo. Jämfört med traditionell nötfärs ger ICA Hushållsfärs cirka 28 procent lägre klimatavtryck*. 
 
-Sett till hela vår värdekedja står maten vi säljer för den största delen av ICAs klimatpåverkan. För att minska vår klimatbelastning är det avgörande att vi gör det enkelt för fler konsumenter att välja produkter med lägre klimatavtryck. Här kommer ICA Hushållsfärs att kunna göra skillnad, säger Kerstin Lindvall, hållbarhetsdirektör på ICA Gruppen. 
 
ICA Hushållsfärs och ICA Burgare på hushållsfärs lanseras brett i vecka 11.  
*Beräknat utifrån klimatavtrycket för nötfärs respektive vegetarisk färs i RISE klimatdatabas.

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.