Förberedelserna för årets mysigaste tid är redan i gång. Sakta men säkert närmar sig årstiden av krispig kall luft, mustiga middagar och tillfällen att umgås med nära och kära. Denna tid innebär även att det är dags för julbord. Grand Hotel Saltsjöbaden dukar sedvanligt upp ett smakfullt sådant från november till december.
I den Franska Matsalen, som för tankarna till praktfulla Versailles i Frankrike, kommer årets julbord att serveras. Det fantastiska julbordet kommer därmed ackompanjeras av en miljö värd dess dignitär och med ett vinterklätt Hotellviken utanför fönstret, skapas en sagolik julstämning. Grand Hotel Saltsjöbaden i vinterskrud blir en fristad från julens alla måsten.
– Gästerna kan förvänta sig ett vällagat och klassiskt julbord, där jag skulle säga att dessertbordet, signerat Fredrik Otterberg, sticker ut lite extra, säger Jon Lindstedt, kökschef på Grand Hotel Saltsjöbaden.
Glögg är ytterligare något som hör julen till och därför förvandlas Paviljongen hos Grand Hotel Saltsjöbaden till en glöggstuga under kommande vintermånader. Här kommer gästerna omges av tända ljus, värmande plädar, julgranar och gnistrande stjärnor som skapar en hemtrevlig atmosfär innan gästerna sätter sig till bords i den Franska Matsalen.
– Vi är glada över att få välkomna våra gäster till en sagolik vintermiljö med ett uppdukat julbord där alla kan hitta sina egna favoriter, säger Erik Pändel, vd på Grand Hotel Saltsjöbaden.







