The Flying Spaghetti Monster 2020 Systembolagets beställningssortiment Artnr. 57864 Pris 129 kr
Det flygande spaghettimonstret har landat i Sverige! En ny Valpolicella från kvalitetsproducenten Le Ville di Antanè.
Le Ville di Antanè är här i Sverige kanske mest kända för sina ripasso-viner. Familjefirman startades i början 1900-talet när Vittorio Sancassani började odla vin i den vackra dalgången i Valpolicella.
Idag har vingårdarna växt till 50 hektar och drivs i tredje generation av Luciano Sancassani, som på 2000-talet konverterade vingårdarna till ekologiska, breddade vinportföljen och lyfte firman till ett mycket gott renommé.
The Flying Spaghetti Monster 2020 är ett fruktigt, medelfylligt vin gjort på de klassiska valpolicelladruvorna corvina och corvinone och har fått lite extra ryggrad av en portion cabernet sauvignon. Aromen är centrerad kring björnbär, plommon och mörka körsbär med en viss kryddighet i eftersmaken.
Idén bakom vinets namn kommer från den enligt grundaren Bobby Henderson helt icke-ironiska nyligen grundade religionen pastafari. Denna tillkom i USA år 2005 som en protestaktion mot utbildningsstyrelsen i Kansas och dess beslut att intelligent design (en form av kreationism) skulle läras ut som ett vetenskapligt alternativ till evolutionen i skolor.
På etiketten syns pastafarins gudom, det flygande spaghettimonstret, när det skapar människan, inte helt olikt Michelangelos ”Adams skapelse”.
Xperhotelsandtable rekommenderar drycken med följande ord:
Smak: Ett vin som präglas av smaken av mörka körsbär genomgående. Vinet bottnar i tonen av björnbär.
Passar till: Vi testar såklart att avsmaka vinet till en klassisk köttfärsås och pasta. En mycket god kombination.
Temperatur: Vinet anser vi bör serveras vid 18 grader för att få briljera ut sin smakpalett.
Sammanfattning: Ett vin som man absolut bör testa till köttfärsås och spagetti. Men frågan är om etiketten och iden är det som gör att man tycker det blir en bra kombo eller om det faktiskt passar ihop. Testa!







