Stacky’s knyter avtal med Svensk Cater tar ytterligare kliv in i uteätarbranschen

Stacky’s är smartare mat från Sverige, gjord på hela råvaror utan tillsatser som inte imiterar kött.

Stacky’s föddes ur en idé om att mat kan vara smartare utan att behöva vara dyr eller komplicerad. Stacky’s har sedan starten utvecklat produkterna och byggt varumärket genom försäljning direkt till konsument via egen e-handel. Stacky’s serveras idag på ett antal privata samt offentliga restauranger runtom i Sverige. Bolaget tar nu ytterligare kliv i sin tillväxtresa och breddar tillgängligheten tillsammans med lokalt starka Svensk Cater.

Tillsammans med Svensk Cater breddar vi Stacky’s tillgänglighet och tar ytterligare ett steg på uteätarmarknaden. Ett spännande spår som även funkar bra tillsammans med allt som sker inom det offentliga just nu, säger Mårten Göthberg försäljningschef på Stacky’s.

Svensk Cater är en av Sveriges ledande grossister för uteätarmarknaden. Ett stor lokalt engagemang har resulterat i 16 st lager från norr till söder med ett noga utvalt sortiment för att passa landets olika regioner. Svensk Cater erbjuder ett brett sortiment av produkter från internationellt kända varumärken i kombination med produkter från lokala producenter.

Det känns helt rätt i tiden att kunna erbjuda våra kunder Stacky’s. Extra kul är det såklart att några kunder i Skåne redan hoppat på tåget, bland annat St Gertrud Konferens i Malmö. Tillsammans rivstartar vi nu med en mässa under veckan där fler kunder också får chansen att provsmaka och lägga sina ordrar, säger Desirée Pettersson marknadsansvarig för Svensk Cater i Malmö.

Stacky’s är gjord på havre, svart böna, morot, gul lök, kikärtsmjöl, rapsolja och kryddpasta. Produkten kommer i två olika former, en kvadratisk skiva samt som färs. Respektive fraktion finns i tre olika smaker. Stacky’s kommer gå att beställa i smakerna Original och Smokey BBQ från och med 1 mars.

LOGGA IN

Vi använder oss av cookies för att ge en bättre upplevelse av Xperhotelsandtables. Om du fortsätter använda webbplatsen antar vi att du godkänner detta.

Du ser ung ut!

Är du över 25 år?

Denna sida innehåller information om alkoholhaltiga drycker och riktar sig till dig som fyllt 25 år. Genom att klicka vidare godkänner jag att jag är 25 år eller äldre.